1. Ana Sayfa
  2. Telefon Haberleri
  3. ESET Android Kullanıcılarını Uyardı! Büyük Bir Virüs Geliyor!

ESET Android Kullanıcılarını Uyardı! Büyük Bir Virüs Geliyor!

2020-07-25_14-31-30

ESET Android araştırmacıları yeni bir virüse karşı herkesi uyardı. Bu uyarılara göre yeni bir Android virüsü var ve bu virüs yapısı hepimizi etkileyibilir. GlobalStats verilerine göre Haziran 2020 itibariyle mobil işletim sistemi alanında Android, %74 gibi bir pazar payına sahip. Eğer ki siz de bu %74’lük dilimin içerisinde yer alan kullanıcılardan bir tanesiyseniz yeni uyarıya kulak vermenizde fayda var.

ESET araştırmacıları, kullanıcıları gözetleyen ve hatta kişisel verilerini çalan zararlı bir uygulama konusunda uyarılarda bulundu. Welcome Chat isimli bir sohbet uygulaması, içerisinde BadPatch adı verilen zararlı bir yazılım barındırıyor. Bu konuyla ilgili olarak ön plana çıkarılan birbirinden farklı her bir çalışmayı tek bir tıklama ile kullanabilirsiniz.

ESET Android konusunda uyarılarda bulundu!

Bildiğiniz gibi herkesi etkisi altına alabilecek bir virüsten bahsediliyor. Söz konusu bu uygulama, zararlı bir internet sitesinde tanıtıldı ve Google Play Store’da yer alan güvenli bir sohbet uygulaması olduğu iddia edildi. ESET araştırmacısı Lukas Stefanko, uygulamanın ‘güvenli’ olduğu yönündeki iddiaların gerçekten çok uzak olduğunu ifade etti.

Stefanko, Welcome Chat’in sadece bir şantaj uygulamasından öte geliştiricilerinin, kullanıcı verilerini internette paylaştığını söyledi. Stefanko, ayrıca uygulamanın Android uygulama mağazasında hiçbir zaman yer almadığını da belirtti. Bu duruma dair güncel olarak organize edilen her bir yapıyı kendinize göre kullanın ve incelemeye başlayın. Daha rahat ve daha hızlı bir dilde karşınıza yer edilen bu ürünler için tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır.

Normal şartlarda izin verilmeyen uygulamalarla ilgili olarak bu uygulama biraz daha insanları şüphelendiriyor. Uygulama indirildiğinde kullanıcıdan mesajları göndermek ve görüntülemek, dosyalara erişmek, ses kaydı almak, kişilere ve cihaz konumuna erişmek için izin istiyor. Stefanko, bu tür fazla müdahaleci izin isteklerinin normal şart altında kurbanları şüphelendirdiğini ancak mesajlaşma uygulaması olduğu için bu izinlerin normal karşılandığını söyledi.

Bu konuyla ilgili detayların tamamını sizlere sunmaya devam ediyoruz. Aşama aşama büyüyen ve yenilenen her bir beklenti için tek tıklama yeterli olacaktır. Zaman kaybetmeyin ve bu süreçleri kullanmaya başlayın ve sizinle ilgili bir yenilik için organize edilen yapıları kullanmaya başlayın.

Yorum Yap

Yorum Yap