1. Ana Sayfa
  2. İncelemeler
  3. En İyi 3D Yazıcı Markası

En İyi 3D Yazıcı Markası

En İyi 3D Yazıcı Markası

Günümüz teknolojisi ile bilim insanlarının keşfetmiş oldukları cihazlardan birisi de 3D yazıcılar olmaktadır. Çeşitli yeteneklere sahip ve daha önce eşi benzeri görülmemiş olan bu 3D yazıcları birçok alanda kullanıcılarına kolaylıklar sağlamaktadır. Word üzerinden çıktı alınan yazıcı ile çalışma mekaniği aynı olan bu 3D yazıcılar, birtakım yetenekleri ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Modelleme, yüzey iyileştirme ve 3D baskı gibi daha birçok özelliği bulunan bu yazıcılar, dünya genelinde çeşitli firmalarca üretilmektedir. Özelliklerine göre fiyatı belirlenen 3D yazıcıların kalitesi, baskı boyutu, çıkardığı ürünün rengi ve biçimi kullanıcılar bakımından dikkat edilenler arasındadır. Ortalama 500₺ ile 10.000₺ arasında değişen bu fiyat, bazı markalarca çeşitli kampanyalar oluşturularak satışa sunulmaktadır.

En İyi 5 3D Yazıcı Markası Hangileri?

Creality

Fiyat olarak çoğu firmanın alım gücüne hitap eden bu marka, Türkiye’de de sıklıkla kullanılanlar arasındadır. Kaliteli baskısı ve hızlı üretim odaklı olması nedeni ile tercih edilen aynı zamanda Ender-3 Pro modeli sayesinde düşük güç kaynağı gerektiren bu markanın yazıcıları, birçok özelliği ile kullanıcılarına sunulmuştur. En olarak 220 mm, boy olarak 220 mm ve yükseklik olarak 250 milimetreye kadar baskı çıkartabilen Creality STL, OBJ ve AMF türündeki dosyalar ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Aynı zamanda alternatif akıma sahip olması nedeni ile 100-120 volt elektrik harcayarak, elektrik tasarrufu anlamında da firmalara kolaylıklar sağlamaktadır.

Ultimaker

En iyi 3D yazıcılar listesinde yer alan bir diğer marka ise Ultimaker’dır. 2011 yılında kurulmuş olan bu markanın montaj ve tasarım anlamında çalışmalarının yanı sıra 3D baskı cihazlarının da ürettiklerini söylemek mümkündür. Seri şeklinde çıkarılmış olan bu baskı makinelerinin, Ultimaker firmasının kendi yazılımları ile çeşitli özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Düşük güç tüketimi ve kaliteli baskıları ile kısa sürede tanınan bu markanın dünya üzerinde sayısız çalışanı bulunmaktadır. 3D baskı anlamında ciddi işlere imza atan Ultimaker markası finansal olarak 604 milyon $ gelire ulaşarak bir rekora imza atmıştır.

Anet

Marka olarak çok tanınmasa da çeşitli özellikleri sebebi ile tercih edilen 3D yazıcı markalarından birisi de Anet’tir. Birçok modeli bulunan bu baskı makinesinin en bilinen ve yaygın olarak kullanılan modeli Anet A8’dir. Sadece siyah renkte baskı özelliğine sahip standart PCB tuşları ile kolay kullanıma sunan Anet A8, baskı boyutu olarak 220-220 ve 240 milimetre şeklindedir. Malzeme olarak alüminyum PCB kullanan ve ortalama 200 derece sıcaklığa ulaşan bu baskı makinesinin güncel fiyatı 900₺ civarındadır.

Geeetech

3D baskı makineleri arasında en kaliteli olarak bilinen Geeetech, fiyat anlamında da oldukça pahalıdır. 2.000₺ ila 5.000₺ arasında seyreden satış fiyatı ve çeşitli özelikleri bu cihazı kaliteli hale getirmiştir. Kablosuz yazdırma özelliği, çelik malzemelerden yapılmış olması ve 8 inch’lik bir bilgi ekranının cihaza monte edilmesi, 3 boyutlu ürünlerin üretilmesi için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu özelliklerine rağmen güç tüketimi anlamında cimri olması onun pozitif özellikleri arasındadır. Bunların yanı sıra 3D yazıcı çeşitlerinden biri olan Geeetech renkli baskılar, kodlama birimlerine göre ürün çıkarma ve yazılım olarak sürekli güncelleme alan bir baskı makinesidir. Genellikle ekonomik anlamda sıkıntı çekmeyen daha fazla müşteriye hitap etmek isteyen firmaların tercih ettiği bu baskı makinesi Türkiye’de de kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

CreatBot

Grafik ve tasarım anlamında en iyi 3D yazıcı markası listesine girmiş olan bu markanın 3D baskı cihazları oldukça kullanışlı ve kalitelidir. Diğer markalara göre farklı olan özelliklerinden birisi büyük boyutlarda olan maket yapıları bile baskılayabilmesidir. Diğer markalar 250 milimetre civarında baskı yapabilirken, bu durum CreatBot markasında 400 milimetrelere kadar çıkabilmektedir. Hatta kıvrımlı yapılar ve geometrik şekillerin birleşmesinden oluşmuş ürünlerin çıkarılmasında bile zorlanmayan bu markanın bazı olumsuz etkileri nedeni ile satın alınması diğer markalara göre düşüktür. Bu olumsuz etkilerden birisi fiyatının yüksek olmasıdır. 10.000₺ ve civarında olan bu fiyat her firmanın bütçesi ile uyuşmamaktadır.

Önerilen Yazı
En İyi Tabletler Hangileri ? En Çok Satan 3 Tablet Ve Özellikleri
Yorum Yap

Yorum Yap