1. Ana Sayfa
  2. Telefon Haberleri
  3. Ekran kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı ne işe yarar

Günümüzde bilgisayar alınırken en çok sorulan soru, iyi bir ekran kartı almanın önemi nedir? İyi bir ekran kartı ne işe yarar? soruları. Herkes tarafından sıkça araştırılan bu soru hakkında sizler için bazı bilgileri bir araya topladık ve paylaştık. Ekran kartı almanın önemi nedir? İyi bir ekran kartı ne işe yarar? Laptop ekran kartı hakkındaki soruları sizler için cevapladık. Detaylar yazımızda.

Ekran Kartı Nedir? Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlarda çalışırken, internette gezinirken, film dizi izlerken, oyun oynarken bizlerin iyi bir grafik dönütüne ihtiyacımız vardır. Yaptığımız işlerin daha keyifli olmasını daha güzel oyun oynamayı daha net film izlemeyi hepimiz isteriz. Bize bu konforu, netliği ve hızı sağlayan bilgisayar parçalarından biri de ekran kartıdır. Ekran kartları çeşit çeşit incelenebilir. Çizim yapanlar için ekran kartları, oyuncular için ekran kartları ve kullanıcılar için ekran kartları gibi. Herkesin çok iyi bir ekran kartı alma gereksinimi yoktur çünkü herkesin ihtiyacı ya da işleri aynı değildir. Bu nedenle ekran kartı almadan önce, ya da dizüstü bilgisayar alıyorsak bilgisayar almadan önce kendi ihtiyaçlarımızı güzelce belirlememiz gerekir. Ekran Kartı Ne İşe Yarar? sorusunun cevabını da sizlere bu şekilde verebiliriz.

Önerilen Yazı
Root Nedir? – Android Cihazlara Root Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Bilgisayarda bulunan özel bir işlemci, yazılımı veya grafiği ekran kartına ulaştırır. Gelen grafik, ekran kartı tarafından markadan markaya değişen özel methotlarla hesaplanır ve işlenir. Bu işlemin sonrasında ekran kartının üzerindeki ekran kartına özel yani paylaşımsız dahili bellek sayesinde, hesaplanan bilgiler ekran kartının kendi belleğinde depolanır. Ardından geometrik olan bilgiler ve diğer işlenmesi gereken tüm dönütler ile birlikte ön bellekte depolanır. Burada depolanan bütün bilgiler en sonunda işlenir ve bizim görebileceğimiz gerçek görüntü haline gelir. İşte ekran kartları temel olarak böyle çalışır.

Ekran Kartı Alırken Neye Dikkat Etmeli?

Alacağımız ekran kartının dahili depolamasına dikkat etmek (GB ile ifade edilir), çekirdek hızına dikkat etmek (bit ile ifade edilir) bize avantaj sağlar. Alacağımız ekran kartında bu değerlerin yüksek olması bize olumlu dönüş sağlayacaktır.

Peki siz ekran kartı alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap