1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. E-Devlet Üzerinden Trafik cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Trafik cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

e-devlet-sifre_16_9_1528953278

Pek çok vatandaş cezalarını vergi dairesi üzerinden yatırmaya gidiyor ancak e-devlet üzerinden de cezalar yatırılabilmektedir. Bu hizmet uzun süredir var ancak pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Aynı zamanda bu cezalara da itiraz etmek hakkı bulunuyor. Yine E Devlet Üzerinden Trafik cezasına İtiraz yapılıyor. Bu itirazları nasıl yapıldığını gelin birlikte inceleyelim. Aşağıdaki adımları incelediğiniz takdirde bir sıkıntı yaşamadan trafik cezanıza itiraz edebilirsiniz.

  • İlk olarak e-devlet üyeliğinize giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden bir e imza ya da mobil imzanızın bulunması gerekiyor. Eğer bu imzalar yok ise e devlet üzerinden bu işlemi yapamıyorsunuz. Bu imzayı ya da mobil imzayı edinmeniz gerekmektedir.
  • Daha sonra e devlete giriş yapınız. E devlete giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “UYAP” yazarak “UYAP Vatandaş Portal Girişi” bölümüne tıklayarak açılan pencerede “Uygulamaya Git” seçeneğine tıklayarak işleminize devam ediniz.
  • Ardından açılan sayfada bulunan yan menüde “Trafik/İdare Para Cezası” bölümüne tıklayınız. Eğer mobil imza ya da e imza ile giriş yapmazsanız burada bulunan bu seçenekleri göremezsiniz.
  • Daha sonraki adımda ise gerekli bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Yagı birimi olarak Sulh Ceza Hakimliği seçeneğini seçerek İl olarak itiraz edeceğiniz il adliyesini seçmeniz gerekmektedir. Talep türleri seçeneğinde ise “Trafik Cezasına İtiraz” seçeneğini işaretlenerek devam ediniz.
  • Sonraki adımlarda ise “Taraf Sıfatı” olarak “İtiraz Eden” seçeneğine tıkladıktan sonra TC Kimlik numaranızı sisteme girip sorgula seçenğine basıyoruz.
  • Tüm bilgileriniz otomatik olarak ekrana geldikten hemen sonra “Taraf Ekle” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.
  • Yeniden karşınıza gelen ekranda bizden ikinci taraf eklememiz istenecektir. Burada da “Taraf Sıfatı” olarak “Kararına itiraz edilen” seçeneğine tıklayarak kurumu işaretledikten sonra “Kurum adı” girip taraf ekle diyerek devam ediyoruz.
  • En son olarak ise evrak ekleme bölümü karşımıza çıkacaktır. Bu bölümde “Evrak Türü” olarak “Değişik İş Başvuru” seçeneğini işaretlememiz gerekmektedir. Arından daha önce hazırladığımız udf uzantılı elektronik imzalı olan ya da mobil olarak imzalanmış olan dosyanızı “Evrak” kısmına dosya seç diyerek ekleme yapıyoruz.

Bu adımları takip ederek E Devlet Üzerinden Trafik cezasına İtiraz işlemleri yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap