1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Dyson Elektrikli Araç Özelliklerini Açıkladı

Dyson Elektrikli Araç Özelliklerini Açıkladı

dyson-elektrikli-aracinin-ozelliklerini-acikladi

Teknolojik ürünleriyle İngiltere merkezli olarak çalışan Dyson, bilindiği üzere büyük bir elektrikli araç prototipi üzerinde çalışıyordu. Kısa sürede çalışmalarını tamamen sonlandıran ve aracını 2021 yılına hazırlayan Dyson, aracın tasarımını tamamen rafa kaldırmıştı. Yeni araç hakkında herhangi bir detay vermeyen ve sızıntılara yol açmayan Dyson elektrikli araç prototipinin özellikleri açıkladı.

Dyson Elektrikli Araç Sektörünü Harekete Geçebilirdi

Elektrikli otomobil sektörüne girmeyi hedefleyen Dyson, tasarladığı efsanevi aracıyla elektrikli otomobil sektörüne yeni bir hareket katabilirdi. Geçtiğimiz aylarda aracını tamamen rafa kaldıran firma, hiç değilse özelliklerinin bilinebilmesi için aracın tüm özelliklerini paylaştı. Araca baktığımız zaman, gerçekten de bir elektrikli araçtan daha fazlasını görebiliyoruz. Peki itinayla tasarlanan ve bir anda rafa kaldırılan aracın özellikleri arasında neler var?

Aracın öncelikle motor bloğuna baktığımız zaman 536 beygir güç üretebilecek seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca full dolu bir biçimde 965 kilometre yol alabilen elektrikli araç 0 – 100 km arasındaki hızlanmasını da 4.8 saniyede tamamlıyor. Toplamda 2,6 ton ağırlığındaki araç diğer elektrikli araçlara nazaran çok daha iyi bir performansa sahip.

Aracın Masrafı ve Hedeflenen Satış Fiyatı

Dyson gibi dev bir markanın aracı neden rafa kaldırdığı bilinmezken, hedeflenen satış fiyatı ve yapılan masraf da açıklandı. Dyson, araca toplamda 600 milyon dolar tutarında bir harcama yapmış. Aynı zamanda seri üretim için fabrikayı Singapur’da kurmayı hedefleyen firma, araç projesinde toplamda 600 kişiyi çalıştırıyordu.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında tamamen rafa kaldırılan yeni proje 2021 yılında kullanıcılarla buluşacaktı. Elektrikli otomobil sektörüne yeni bir soluk katacağı düşünülen aracın satış fiyatı ise ortalama 150 bin dolar olacaktı. Şirket sahibi James Dyson, projenin neden rafa kaldırıldığını söylemezken öngörülen fiyat dahil tüm detayları paylaştı.

Projenin yeniden hayata geçiril geçirilmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Lakin bugüne kadar yalnızca görsellerini gördüğümüz aracın özellikleri, özellikle şirket tarafından açıklandığı için aracın yeniden raftan indirileceğini düşünmüyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle beraber ilerleyen zamanlarda çok daha iyi araçların üretileceğini umuyoruz.

Önerilen Yazı
Yerli Otomobil İçin Beklenen Onay Verildi
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap