1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 Anketi Tartışma Yaratacak!

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 Anketi Tartışma Yaratacak!

2020-07-10_18-03-32

Koronavirüs salgınına karşı dünya sağlık örgütü ve pek çok kurum önlem alındı. Bu önlemler hepimiz için önemli ölçüde ilerledi ve kendimizle ilgili seçenekleri de buradan ortaya çıkarmış olduk. DSÖ sürekli yeni karar alıyor ve aldığı kararlar her zaman çok tartışılıyor. Koronavirüs ile ilgili salgın haberini de zamanında geç vermişti.

Koronavirüsün neden olmuş olduğu Covid 19 salgını için dünyada etkinin artarak devam ettiğinin altını çizen Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünyada etkinin artarak sürdüğünü bildirdi. Bu olay sadece toplumsal sağlık olarak değil, kitlesel bir olay olarak ön plana çıkıyor ve sosyal ve ekonomik sorunlar yaratıyor. İlaçlar ve aşı çalışmalarının nihai sonuca ulaşması için beklenen bütün çalışmaların yapıldığını bildiren Dünya Sağlık Örgütü, bu aşıların dünyaya ulaşabilmesinin de ciddi bir zaman alacağının altını çizdi.

Uluslarüstü bir kurum olarak karşımıza çıkan Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çalışmalara göre, salgının ilk günlerinden bu yana geniş odaklı tartışmalar yaratıldı. Ekonomik ve politik sıkıntılarla birlikte ortaya çıkarılan bütün seçenekler için tek bir tıklama ve beklenti organize ediliyor ve farklı bir yapıda ilerleme sağlanıyor. DSÖ kurumunu ciddi şekilde eleştiren ABD, bu konuda alınan önlemlerin yetersiz olduğunun altını çiziyor.

Dünya Sağlık Örgütü neden eleştiriliyor?

Dünya sağlık örgütünün eleştirildiği konular:

  • Şubat ayında dünya çapında görülen salgının 11 Mart tarihinde ilan edilmesi
  • DSÖ’nün Çin baskısıyla hareket etme düşüncesi ve bu düşünceyle gelen yaklaşımlar

Biraz daha durumu derinleştiriyor diyebiliriz. Bu ana başlıklara bakarsanız, 194 üye ülkenin katıldığı ve sağlık konusunda en üst kararı alma hakkına sahip olan Dünya Sağlık Örgütünde 100 ülke yönetimin denetlenmesini istedi. Bu konuda tarafsız, bağımsız ve kapsamlı bir soruşturma başlatıldı ve bu konuya dair uluslarüstü bir tartışmanın fişi alevlendi.

Yapılan ankete göre DSÖ tarafından verilen kararların çoğuna insanlar güvenmiyor. Bu oy oranlarını şu şekilde açıklayabiliriz:

  • %16 DSÖ kararlarına güveniyor
  • %63 oranı DSÖ kararına güvenmiyor
  • %21 oranı da durumla ilgilenmiyor

Bu ankete göre %21 oran DSÖ ile hiç ilgili değil. Konuya tamamen nötr bakıyor. Burada asıl dikkat çeken konu ise %61 oranı oluyor. İnsanlar neden DSÖ kararlarına güvenmiyor dersiniz? Burada aslında yatan cevap salgına karşı geç yaklaşımlar, bireysel önlemlerin hatırlatılmasına karşın kurumsal önlemlerin olmaması oluyor. İtibar kayıpları ve benzeri pek çok konuda vatandaşların etkilenmesi gibi bir durum var bir de.

Bu anketlere katılan insanların çoğu 165 tane farklı aşı çalışmasının olduğunu bilmiyor olabilir. Çünkü pek çok laboratuvar ve şirket bu aşı için yarış halindeler. Bu aşıyı bulanlar ve çözümü sağlayanlar şüphesiz büyük paralar kazanacaklar.

DSÖ ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, alınan önlemler ve genel duyurular için sizlere haber hazırlamaya devam edeceğiz. Teknositesi olarak bu tarz güncel haberler için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Yorum Yap