1. Ana Sayfa
  2. İncelemeler
  3. Dijital Mürekkepli E Kitap Gözümüze Zararlı Mı? (Ayrıntılı İçerik)

Dijital Mürekkepli E Kitap Gözümüze Zararlı Mı? (Ayrıntılı İçerik)

e-kitap-birbirinden-degerli-36-adet-e-kitap-okunmayi-bekliyor-2019-11-4-1-16-7

E kitap gözümüze zararlı mı? Son dönemde karşımıza çıkan ve elektronik mürekkep furyası ile karşımıza çıkan E kitaplarla ilgili olarak pek çok teknolojik seçenek online olarak ön plana çıkarılıyor. Bu süreç içerisinde hepimizin kullanmak istediği ama pek çoğumuz yerine çok azımın kullandığı elektronik kitaplar, hayatımızda önemli bir yere sahip. Bunun için pek çok marka var. Dijital ekranlı e kitap konusunda yapılacaklar ve önerilecekler sürekli değişse de, bu işin mantığı her zaman aynı.

E kitaplar gözümüze zararlı mı sorusunun cevabı hayır oluyor. Çünkü dijital mürekkep dediğimiz konu tamamen özel mürekkep yapısı ile üretiliyor ve bu sayede insanların ihtiyacına daha kitap vari çözümler gidiyor. Elektronik kitap denen olay aslında kişilerin tablet olarak algılaması dışında çok bir numarası yok. Yani e kitapların özelliği de bu zaten. Bir numarasının olmaması. Sadece kitap okunabiliyor.

  • E kitap denen olay tamamen LCD ekran mantığı dışında kalıyor. MIT Media Lab ürünü olarak biliniyor ve hemen hemen bütün elektronik kitapların temel parçası olarak karşımıza çıkıyor.
  • Normalde bir ekrana baktığınızda görsel, video, yazı ve benzeri görebilmek için ekranın aydınlatılması gerekir. Ekran da bunun için sürekli enerji harcar ve bütün ürünün şarjı bu tarz detaylara gider genelde.
  • Elektronik kitap teknolojisinde ise bu durum daha farklı oluyor.
  • Elektronik kitaplarda bir aydınlatma durumu yoktur. Bildiğiniz gibi mürekkep ve bildiğiniz gibi ekran vardır. Buna da mürekkep katmanı deniyor.

Elektronik mürekkeplere enerjiyi verince metindeki hale bürünür. E kitapları karanlıkta okursanız ekstra bir aydınlatma sistemine ihtiyaç duyarsınız. Çünkü elektronik kitapların dahili aydınlatması yoktur, olmaz. Olanlar da zaten ekstra kılıf destekli oluyor. Bu sayede göz yorulmayacağı için saatlerce kitap okur gibi e kitap okuyabilirsiniz.

E kitap dijital mürekkep nedir?

Binlerce mikroskobik noktanın aktif bir şekilde çalışması ve bir araya gelerek bir mürekkep dokusu oluşturması konusunu düşünün. Burada kitabın net fotoğraflarını aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Elektronik kitap pek çok kişinin zannettiği gibi gözlerde bir ağrı yaratmıyor. İşte bunun sebebi tam olarak bu mürekkep teknolojisi. Normal kitap gibi yani.

Bu videoda mürekkebin nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Bütün aydınlatma işlemini tamamen kitabı okuyabilmek için yapmalısınız ve bunu da manüel yapmanız gerekir.

Özetle elektronik kitapların mantığı biraz da bu oluyor. Bu yüzden e kitaplar gözümüze zararlı mı sorusunun cevabı hayır oluyor. Tabletlerden daha farklı olarak ilerleyen bu ürünler için söyleyecek şeyler genellikle bu minvalde oluyor. Bu ürünler tamamen mürekkep çalıştırdığı için en tasarruflu ürünlerdir. Ortalama bir Kindle e kitap şarjı 20 güne kadar gidebiliyor. Daha uzun gidenleri de var. İlk çıkan modeller özellikle günde 1 saat okumayla 25 güne kadar gidebiliyordu. Bu tamamen duruma göre değişken bir şey.

Yorum Yap

Yorum Yap