1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Danimarka Covid-19 Testi Yapan Robot Geliştirdi

Danimarka Covid-19 Testi Yapan Robot Geliştirdi

EXPh-J4WkAEa5rP

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve günümüzde küresel bir salgın konumuna gelen Covid-19 ile mücadelede yeni adımlar atılırken bu kapsamda Danimarka Covid-19 testi yapan robot geliştirdi.

GELİŞTİRİLEN ROBOTUN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ
Danimarka, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüs ile mücadele kapsamında önemli bir rol oynanması beklenen bir robot geliştirdi ve bunun müjdesini verdi. Ülkenin önde gelen eğitim kurumlarından biri olan Southern Universty of Denmark’da (SDU) çalışan ve görev alan bilim adamları, Covid-19 şüphesiyle hastaneye kaldırılan kişilerden örnekler toplayarak bu robotu geliştirdi.

Bilim insanları tarafından geliştirilen bu robot sayesinde sağlık çalışanları riske atılmadan Covid-19 şüphelisi bireylerden örnek alabilecek.

Üniversite, yaptığı açıklamada yapay zekaya ait robotların sahip oldukları kameralar yardımıyla söz konusu testi başarıyla gerçekleştirebilecek.

Robotların kısa zaman içerisinde kullanıma başlanılacağı ve yakın zamanda da seri üretim ile birlikte ihraç edilebileceği Reuters kaynakları tarından doğrulandı.

Covid-19 şüphesi ile hastaneye kaldırılan kişileri test etmekle sorumlu olan sağlık çalışanları bilindiği üzere hastalığa en yakın kişiler arasında yer alıyor.


ROBOT NE ZAMAN PİYASAYA SUNULACAK?

Danimarka’da üretilen ve Covid-19 şüphelisi kişilere test yapması hedeflenen robotun nasıl çalıştığına dair medyada uzun soluklu bir tanıtım yer almıyor.

Ülkede ki kaynaklardan edinilen bilgilere göre test aşamasında olan robotun sağlık çalışanları yerine şüpheli kişilerden test alması planlanıyor.

Bu sayede sağlık çalışanlarının kişilerle temas etmeden virüs riski taşımadan görevlerine devam edebilmesi amaçlanmakta.

Şüpheli kişiden alınacak bulguları bulunduğu ortamda laboratuvar ortamına taşıma seçeneğine sahip olacak olan bu robot, aynı zamanda sağlık çalışanları ile beraber hastanelerde görev yapabilecek.

Üniversite çalışanları öncelikli hedeflerin testleri başarılı bir şekilde tamamlamak olduğunu ifade etti.

Hedefleri ise gerçekleşecek test çalışmaları neticesinde seri üretime adım atmak.

Danimarkalı yetkililer ülke genelinin yanı sıra tüm dünya ülkelerine bu robotları ihraç etmek istiyor.

Üniversite süreci yakından takip ediyor.

Çok kısa bir zaman dilimi içerisinde bu robotun tanıtımının yapılması hedefleniyor.

Önerilen Yazı
39 TL Değerindeki Overcooked Ücretsiz
Yorum Yap

Yorum Yap