1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yapıyor

Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yapıyor

Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yapıyor

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizde birkaç aydır çeşitli kısıtlamalar uygulanıyordu. Bu kısıtlamaların azaltılması ve geleceği ile ilgili Cumhurbaşkanı açıklama yaptı. Yapılan açıklamalar oldukça ilgi çekti. Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yapıyor

Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yapıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusa sesleniş konuşmasının başlangıcında 27 Mayıs hakkında konuştu, İstanbul’un fethinin yıl dönümünü kutladı ve güçlü Türkiye vurgusunda bulundu. 15 Temmuz ve diğer başlıklara da değindi, koronavirüs salgınının küresel bir tehdit olduğunu söyleyerek günden güne Türkiye’nin daha da güçleneceğini söyledi. Daha sonra ise yeni koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alınmış olan tedbirleri ve ileride alınacak tedbirleri ele aldı.

Önerilen Yazı
Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri açıkladı

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Son Durum Ne?

Türkiye’de sokağa çıkma yasakları hafta sonunda ve özel günlerde uygulanıyordu. Hafta sonlarında 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı, bayramda tüm Türkiye’de uygulanmıştı. Bayram sonrasında sokağa çıkma yasağının kaldırılması bekleniyordu ve gözler kabine toplantısına kilitlenmişti. Bugünkü kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan sokağa çıkma kısıtlamasına uyan kişilere teşekkür etti. 65 yaş üstünün sokağa çıkma yasakları ise devam ediyor.  20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması artık 18-20 yaş arasını kapsamayacak. 0 – 18 yaş grubu ise çarşamba – cuma gününde belirli saatler aralığında izinli olacak.

Şehirlerarası Seyahat Yasağı Devam Edecek mi?

Şehirlerarası seyehat yasağı ülkedeki dolaşımı en aza indirmek için alınan tedbirler arasındaydı. Bu tedbirler il il geçmişte gevşetilmişti. Bu tedbirlerin daha da gevşetilmesi beklentisiyle gözler kabine toplantısındaydı. Şehirlerarası seyehat kısıtlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamen kaldırıldı.

Diğer Alanlardaki Düzenlemeler

Esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran’da normal mesaiye dönüyor. Kreşler ve bakımevleri 1 Haziran’da açılıyor. Kafeler ve lokantalar 1 Haziran’da kurallara uyarak açılabilecekler. Plajlar, müzeler, parklar ve bahçeler 1 Haziran’da açılacak. Hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren açılacak. Spor tesisleri ve spor salonları gece 24’e kadar hizmet verecek. Deniz turizmi ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar kaldırıldı, sürücü kursları da 1 Haziran’dan sonra açılıyor.. Açıkhava ve konserler de başlıyor.

Önerilen Yazı
Türkiye’de Çamurda Koronavirüse Rastlandı

İşte Alınan Tüm Kararlar…

Yorum Yap

Yorum Yap