1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Covid-19 Salgınında Seyahat Edilebilecek Güvenli Yerler

Covid-19 Salgınında Seyahat Edilebilecek Güvenli Yerler

kapadokya

Yılbaşı gecesi, yılın en büyük partisidir. Yeni yılın sunduğu tüm potansiyeli kutlamak için insanları bir araya getiren ve umut vaat eden eğlencelerdir. Yeni Yıl, 2020’den biraz farklı görünecek ve dünyanın en büyük olaylarının çoğu Covid-19 salgını nedeniyle iptal edilecek. Aşağıda, patlayan bir NYE için en iyi destinasyonlara ilişkin düzenlememizi ve ayrıca normalde yılın bu zamanında gerçekleşen harika partilerin, havai fişek gösterilerinin ve yerel geleneklerin ayrıntılarını bulacaksınız. Ülkemizden şu anda nereye seyahat etmenin güvenli olduğuna dair düzenli olarak güncellenen rehberimize göz atın ve seyahate çıkmadan önce her zaman yerel kısıtlamaları ve yönergeleri kontrol edin.

dubai

Mart ayından bu yana Koronavirüs dünyayı harap etti. Milyonlarca kişi hastalandı, yüz binlercesi hayatını kaybetti ve tüm ekonomiler kapatıldı. Sadece birkaç hafta içinde, tüm ülkeler sınırlarını ziyaretçilere kapattı. İnsan hareketine dayanan ve küresel işgücünün % 10’unu istihdam eden bir endüstri olan seyahat, muhtemelen II. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez tamamen durdu.

Aylar geçtikçe, bazı ülkelerin yeniden açıldığını ve sonra kilitlenmeye döndüğünü gördük. Diğer destinasyonlar ise iyi gidiyor ve (bazı) turistlere yeniden açıldı. Ve bu süreç pek çok soruyu beraberinde getiriyor. Çok fazla değişken var ve kurallar sürekli değişiyor.

Hangi ülkelerin seyahate izin verdiğini nasıl anlarsınız? Yeni ziyaret kurallarını nasıl öğreniriz? Pandemi sırasında seyahat sigortası uygulanacak mı? Uçuşlar nasıl olacak? Oteller ve pansiyonlar güvenli midir? Hangi tatil merkezleri açık? Şimdi seyahat etmeli misin?

Ne yapacağınızı ve nereden bilgi alacağınızı anlamanıza yardımcı olmak için yazımızın içerisinde güncel verileri sizlerle paylaşacağız.

koronavirüs döneminde gidilebilecek yerler

Hangi Ülkelere Seyahat Güvenli?

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda açılan ülkelerin listesi her geçen gün büyüyor. Bazıları tüm uluslararası ziyaretçilere açılırken, diğerleri sadece komşu ülkelere açılıyor. ABD, İzlanda ve Bulgaristan gibi bazı ülkeler, belirli ülkelerden gelen ziyaretçileri yasaklamaya devam ediyor. Fransız Polinezyası ve Bahamalar, insanların uçuşlarından sonraki 72 saat içinde negatif test sonucunu görmek istiyor. Avusturya için de durum aynı (onaylanmış 31 Avrupa ülkesinden birinden olduğunuz sürece). Bermuda ise ziyaretinizden önce ve iki kez test isteyen yerler arasında.

İlk olarak, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin size hangi ülkelerin uçuşlara izin verdiğini gösteren yararlı şu linke göz atabilirsiniz.

ABD’den iseniz Skyscanner, ayrıca eyalet bazında kısıtlamaların yanı sıra ülkeye ve uçuş iptal politikaları ve bilgilerine göre kısıtlamaların kullanışlı bir listesine de sahiptir. Devam eden seyahat kısıtlaması güncellemeleri için seyahat planlama uygulaması olan Air’i de indirebilirsiniz. Uygulamalar, havayollarını politikalarına göre sıralamanıza izin vereceği, havaalanlarının ne yaptığını bilmenizi sağladığı ve sağlık kontrolleri hakkında da bilgi sahibi olduğu için oldukça harika. Ek olarak, Avrupa’ya gidiyorsanız, Avrupa Birliği’nin bu resmi haritası size hangi ülkelerin açık olduğunu bildirecektir.

Üçüncü olarak, en güncel bilgilere sahip olacaklarından hükümetlerin resmi Dışişleri Bakanlığı veya turizm kurulunu kontrol edin.

Bu web sitelerini nasıl bulacağınızdan emin değilseniz, Google “(ülke adı) yabancı ofis” veya “(ülke adı) resmi turizm kurulu” şeklinde arama gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak, “(ülke adı) COVID seyahat güncellemesi” size resmi web sitelerinin iyi bir listesini de verecektir. Olası karantina kuralları, test gereksinimleri ve diğer kısıtlamalar hakkında en iyi bilgilere sahip olabilirsiniz.

bakü

Oteller, Pansiyonlar ve Airbnb Pandemi Sürecinde Nasıl Çalışıyor?

Birçok şehirdeki konaklama yerleri kapatıldı veya düşük kapasiteyle çalışmaya zorlandı. Açık olan (veya yeniden açılan) büyük zincirlerin çoğu, gelişmiş temizlik rutinlerini taahhüt etmiştir. Otellerin benimsediği önemli değişikliklerden bazıları şunlardır:

  • Konukların varışta sıcaklık / sağlık kontrolleri.
  • Check-in ve ortak alanların (havuzlar, spor salonları vb.) gelişmiş dezenfeksiyonu ve temizliği.
  • Sosyal mesafeyi korumak için ortak alanlarda ayarlamalar.
  • Otel odalarında en çok kullanılan eşyalar için ekstra dezenfeksiyon (kapı kolları, uzaktan kumandalar, ışık anahtarları vb.).

Çoğu otel, durum çok akıcı olduğundan rezervasyonları daha esnek hale getirmek için iptal politikalarını da değiştirdi. Pansiyonlara gelince, o kadar çok var ki, dünyadaki tüm hostellerin ne yaptığını söylemek zor. Üyelerin diğer endüstrilerdeki gibi belirli kurallara uyması gereken bir pansiyon derneği yok çünkü.

Tüm dünyada seyahatlerin yeniden açılması zaman alacağa benziyor. Zorunlu olarak iş ya da eğitim gereği hareket etmeniz gerekiyorsa ülkelerin şartları genel anlamda 72 saat içerisinde covid-19 testi oluyor. Bunun haricinde hijyen kurallarına dikkat etmek çok önemli. Umarız en kısa sürede dünyada tüm uçuşlar ve diğer ulaşım yolları açılacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap