1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Corona Virüsü Aşısı Bulundu Mu?

Corona Virüsü Aşısı Bulundu Mu?

Corona Virüsü Aşısı Bulundu Mu

Kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmış olan Corona Virüsü çok canlar aldı. Hala can almaya devam ediyor. Hemen her ülke tarafından Corona Virüsü Salgınına karşı aşı çalışmaları yapılmaktadır. Bugün yapılan aşı çalışmalarının birinden güzel bir haber geldi. Corona Virüsü Aşısı Bulundu Mu? 

İtalya Çalışmalara Devam Ediyor!

Her ülkede olduğu gibi İtalya da da Çalışmalar devam etmektedir. Corona Virüsü insan hücrelerinde nötralizeden bir aşı geliştirilmiştir. Tedavisi henüz bulunamayan Corona Virüsü salgınına karşı kullanılacak aşı için çalışmalar devam etmekte. Geliştirilen aşıların bir kısmı insan üzerinde denenmeye başlandı. Artık sonuç alınması bekleniyor.

Corona Virüsü

Corona Virüsü Aşısı Bulundu Mu?

Bir çok ilaç üreticisi aşının insan üzerinde testlerine başlandığının açıklamasının hemen ardından İtalya da bir corona virüs aşısı geliştirme haberi geldi. İtalya da çalışma gösteren ilaç üreticisi Takis’in CEO’su Luigi Aurisicchio insan hücrelerinde corona virüsü nötralize edecek bir aşı geliştirdiklerini belirtti.

Önerilen Yazı
Bilim Kurulu İkinci Bir Dalga Olmaması İçin Uyardı!

İtalya Nasıl Bir Süreç İzledi?

İlaç üreticisi Takis bünyesinde çalışan bilim insanları vasıtasıyla geliştirilen aşının hayvan üzerinde denemeleri gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen hayvan testlerinde aşı, öncelikle farelere enjekte edildi. Aşının enjekte edilmesinin hemen ardından farelerin vücudunda virüsü hücreler üzerine bulaşmasını önleyen antikorlar geliştirildiğini belirtti. Yapılan araştırmalar sonucu test edilen 5 aşıdan en iyi sonucu veren 2 aşı bir sonraki aşama için seçtiler.

İtalya Nasıl Bir Süreç İzledi?

Farelerin kanında daha sonra ortaya çıkan antikorları, kandan izole etmeyi başaran bilim insanları bu antikorları analiz ettiler. Yapılan analizler sonucu corona virüsünün insan hücresine bulaşmasını da engelleyeceği tespit edildi.

Farelerin kanında sonradan oluşan antikorları, kandan izole etmeyi başaran bilim insanları, bu antikorları Spallanzani Enstitüsü’nün viroloji laboratuvarında analiz ettiler. Yapılan analizlerde antikorların koronavirüsün insan hücresine bulaşmasını da engelleyeceği tespit edildi.

Aşının Seri Üretimine 1 Yıl Sonra Başlanabilir

Uzmanlar tarafından yapılan analizler ve testler sonucu aşının insan testlerinde kullanılmasının ve seri üretimin 1 yıl sonra başlanacağı belirtildi. Aşının tamamen piyasaya sürülmesi için ise 5 ile 15 yıl arası bir süreye ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Corona Virüsü ile ilgili yeni gelişmeler oldukça sizlere bilgi vereceğiz. Bizi takipte kalın.

 

Yorum Yap

Yorum Yap