1. Ana Sayfa
  2. Telefon Haberleri
  3. Corona Virüsü Akıllı Telefon Fiyatlarını da Etkiledi!

Corona Virüsü Akıllı Telefon Fiyatlarını da Etkiledi!

Corona Virüsü Akıllı Telefon Fiyatlarını da Etkiledi!

Tüm dünya genelinde etkisini göstermeye devam ediyor. Corona Virüsü, can almaya ve insanların hayatını etkilemeye devam etmektedir. Hayatlarımızı etkileyen bu virüs, telefon fiyatlarını da etkiledi.

Corona Virüsü Akıllı Telefon Fiyatlarını da Etkiledi!

Analist firmalar tarafından açıklanan yeni verilere göre, corona virüsü akıllı telefon fiyatlarını da etkiledi. Normal şartlarda yeni çıkan telefonlar aşırı pahalı olurdu. Ama bu virüs salgını nedeniyle telefon fiyatları düştü. Counterpoint Research ve Canalys küresel sevkiyatlardaki genel düşüşü gözler önüne serdi. Genel düşüş oranlarına baktığımızda %13 oranında olduğunu görüyoruz.

2014 yılından bu ana gelinceye dek ilk defa sevkiyatların 300 milyonun altına düştüğü tespit edildi. Çin de ortaya çıkan virüs tüm dünyayı etkilediği gibi Çin ekonomisini de fazlasınca etkilemiştir. Counterpoint analist ekibi tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında:

“Çeyrek sonunda, COVID-19 diğer bölgelere yayılmaya başladıkça ve değişen şiddetteki kilitlenmeler uygulandı, aksaklık sarkaçı arzdan talebe doğru sallanmaya başladı.” dedi. 

Telefon Fiyatları Ne Durumda?

Samsung, Huawei ve Apple Fiyatları hala ilk üç sırada yerini korumaktadır. Durum böyle olsa da Apple, yıllık sevkiyatlarda en az düşüşü görmekte. Hem Canalys hem de Counterpoint firması ilk kez küresl pazar payının %10 unu kırmıştır. Xiaomi ise bu listede dördüncü sırada yer almakta.

Telefon Fiyatları

Canalys kıdemli analisti Ben Stanton,

“Yeni cihazlara olan talep azaldı. Şubat ayında, koronavirüs Çin üzerinde yoğunlaştığında, satıcılar çoğunlukla küresel talebi karşılamak için yeterli akıllı telefonun nasıl oluşturulacağı konusunda endişeliydi. Ancak Mart ayında durum tersine döndü. Akıllı telefon üretimi şimdi toparlandı, ancak dünyanın yarısını etkileyen virüs başladığında satışlar düştü. ”

Counterpoint genel müdürü Tarun Pathak,

“Tüketici açısından, bozuk bir telefonu değiştirmedikçe, akıllı telefonlar çoğunlukla isteğe bağlı bir satın alımdır. Tüketiciler, bu belirsiz zamanlarda, önemli ölçüde isteğe bağlı satın alım yapmaya devam etmeyeceklerdir. Bu, değiştirme döngülerinin daha uzun olacağı anlamına geliyor. ”dedi. ,

Eğer kısa süre içerisinde akıllı telefon alma gibi bir düşünceniz varsa o zaman bu zamandır diyebiliriz. Alacağınız telefonu seçebilir hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap