1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Çin Mars Projesi Kapsamında Çılgın Roketini Fırlattı!

Çin Mars Projesi Kapsamında Çılgın Roketini Fırlattı!

2020-07-23_12-41-35

Çin Mars projesi kapsamında ön plana çıkarılan birbirinden farklı seçenek var. Bu seçenekler bazında organize edilecek olan her bir yeniliği sizlere duyurmak istiyoruz. Malumunuz Tianwen-1 projesi resmen başladı ve dün proje dahilinde uzaya ilk roket fırlatıldı.

Mars misyonunu hayata geçiren Çin, bu konuyla ilgili olarak seçeneklerini çok daha güçlü şekilde karşımıza çıkarıyor ve hepimiz için bir denge oluşturuyor diyebiliriz. Long March 5 isimli roketin dün itibariyle uzaya fırlatılması, önemli bir seçenek oluşturuyor. Ancak Çin’in dünkü fırlatması, bugüne kadar alıştıklarımızdan biraz daha farklıydı.

Nasa ve SpaceX yaptığı çalışmaları genellikle canlı yayın ile herkese izletiyor. Çin ise daha çok bu işlemleri gizli yaptı. Daha doğrusu açıklama yapmadı bir konuda tercihte bulunmadı. Çin dahi kendi sosyal medyası üzerinden konuyla ilgili haberdar oldu diyebiliriz.

Çin Mars Projesi sosyal medya ile duyuldu!

Videoya göre bakarsanız roketin fırlatılış anını çok daha iyi ve rahat bir şekilde görebilir ve kendinize göre bir yapıda ilerleme kaydedebilirsiniz. Long Macrh 5 konusunda organize edilen her bir çalışma ve yenilik adına güncel seçenekleri takip edebilir ve incelemeye başlayabilirsiniz.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), en azından şu ana dek Long March 5’le ilgili bir açıklama yapmadı. Yani roketin Mars’a doğru yolculuğa devam edip etmediği konusunda bir bilgi yok. Ancak Çin Merkez Televizyonu (CCTV), kalkışın başarılı olduğunu ve uzay aracının Mars’a doğru yol aldığını açıkladı.

Çin’in siyasi yapısını düşündüğümüzde, bu açıklamanın ne kadar güvenilir olduğu tartışılır. Tabi bu konuyla ilgili bir yapıda ne kadar güvenilir olduğunu net bir şekilde bilmiyoruz ama yine de Çin teknoloji konusunda gelişmiş bir ülke olduğu için, bu konuya dair de sağlıklı bir ilerleme oluşturmuş olabilir. Uzay konusunda yapılan atılımlar ve yeni nesil yatırımlar, pek çok ülkenin kendini uzayda da gösterme çabası arasında yer alıyor. Bu konuyla ilgili her bir yenilik ve çalışma, detaylı bir seçenek ile bizlere çözüm üretiyor. Daha etkili bir duyuru ve yeni nesil çalışmalar adına sizlere güncel duyuruları yapmaya devam  edeceğiz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap