1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. CERN Nedir ? Ne Tür Deneylere Ev Sahipliği Yapar

CERN Nedir ? Ne Tür Deneylere Ev Sahipliği Yapar

cern

CERN, 1950 yılında Avrupa Nükleer Araştırma birimi olarak belirli deneyleri gerçekleştirmek başlatıldı. O yıllardan bugüne geldiğimizde adını parçacık fiziği için Avrupa Laboratuvarı olarak da bilinmekte. Bugüne kadar yapılmış dünyanın en önemli araştırma merkezlerinden biridir. CERN’de yapılan deneylerin amacı temel fizik araştırmalarını yapmaktır. Evrenimiz hakkında  somut bilgiler bulmak amacı ile bir çok deney gerçekleştirilmiş olan laboratuvarda bilime göre dünyanın oluşumu hakkında bilimsel açıdan neyin işe yaradığını, nereden geldiğini ve dünyamızın sonsuza dek yaşayıp yaşayamayacağı ile ilgili bilgiler edinmektir. Bu bilgiler ışığında CERN’de, dünyanın en büyük ve en karmaşık makinelerinden bazıları, doğanın en küçük yapı taşlarını, temel parçacıkları incelemek için kullanılır. Madde fizikçileri CERN de atom ve atom altı  parçacıklarını çarpıştırarak doğanın temel yasalarını çözmeyi amaçlamaktadırlar.

LEP hızlandırıcı üzerinde iş yerinde.

Önemli laboratuvar ve bilim insanları için araştırmalarını geliştirmek ve sonuca ulaştırabilmek için  son teknoloji bilimsel tesiste bulunan araçların ve makinelerin kullanmalarını sağlar. Bu deneylerden bazıları ise, küçük parçacıkları ışık hızı altında bir fraksiyona hızlandıran Hızlandırıcılar ve elektronik olarak gözlemlenerek atom ve atom altı parçacıklarının davranışlarını  ve tepkimelerini görünür hale getiren bilimsel dedektör görevini üstlenmektedir.

CERN hızlandırıcı laboratuvarında  üç ana nokta arasında bir birine bağlantılı Hızlandırıcılar etrafında inşa edilmiştir. En eski Proton Synchrotron (PS), 1950 yılında inşa edildi ve kısaca dünyanın en yüksek enerji hızlandırıcısı idi. 1970 yılına geldiğinde inşaa edilmiş olan Süper Proton Synchrotron (SPS), 1980 yılında CERN’in ilk Nobel Ödülü’nün almasına neden olmuştur. büyük elektron ve pozitron çarpıştırıcısı (LEP) 1989’da çalışmaya başlamıştır. 2000 yılına kadar laboratuvarın amiral gemisi araştırma makinesiydi. LEP eşsiz bir makineydi. Dairesel bir yeraltı tünelinde inşa edilmiş, 27 kilometre uzunluğunda ve 23 000 ton ağırlığındaydı.

CERN şu anda LEP ile aynı tünelin içine yeni bir hızlandırıcı kurmayı planlıyor. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) olarak adlandırılan bu makine, 2006 yılında dünyanın fizikçilerine maddenin kalbine her zamankinden daha derin bir araştırma yapmak için yeni bir amaç verecek. CERN’İN hızlandırıcılarının her biri, dünyanın dört bir yanından gelen fizikçilerin iş birliği  tarafından yürütülen bir dizi deneye ev sahipliği yapmaktadır. Bu fizikçiler, enstitülerinde parçacık hızlandırıcı dedektörleri kurarlar ve parçacık çarpışmalarının sonuçlarını kaydetmek için onları CERN’E getirirler.

Önerilen Yazı
SpaceX’in Starlink Uyduları Nedir? Elon Musk Starlink Göndermeye Devam Ediyor

Buyuk Hadron Çarpıştırcısı

LHC hızlandırıcı, LEP ile aynı tünele kurulacak ve çarpışmalarla dört deney sağlayacaktır. Deneylere ATLAS, CMS, LHCb ve ALİCE denir. CERN, 1954 yılında bir çok Avrupa ülkesi ile ortak bir girişimlerden biri olarak kuruldu. O zamandan beri uluslararası işbirliğinin muazzam bir örneği haline geldi. Kurulduğu  günlerde ise 12 maddelik CERN sözleşmesi ile üyelik imzalayan 20 ülke bulunmaktadır. Laboratuvar, Cenevre de, Jura Dağları’nın eteklerinde, İsviçre sınırındadır. Yaklaşık 7000 bilim adamı, dünyanın parçacık fizikçilerinin yarısından fazlası, CERN  tesislerini kullanıyor. Yaklaşık 500 üniversite ve 80’den fazla ülke vatandaşlığını temsil ediyorlar.

Yorum Yap

Yorum Yap