1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Bütçe Dostu Telefonlar 5G Desteğine Sahip Olacak – Snapdragon 690 Geliyor

Bütçe Dostu Telefonlar 5G Desteğine Sahip Olacak – Snapdragon 690 Geliyor

snapdragon-690

Geçtiğimiz haftalardan beri Qualcomm, yeni işlemci setinin çalışmalarına başladı. Düşük bütçeli telefonların da 5G desteği sunabilmesi için işlemci çalışmalarına başlayan firma, Snapdragon 690 işlemci setini tamamladı. Peki Snapdragon 690 yonga seti hangi özelliklere sahip olacak ve telefonlar için hangi destekleri barındıracak?

Snapdragon 690 Uygun Cihazlara 5G Desteği Verecek

Bildiğiniz üzere yeni nesil cihazlarda, çok yüksek boyutlu işlemciler kullanılmıyor. Yüksek maliyete sahip işlemciler kullanıldığı zaman da, telefonun fiyatı artık uygun olmaktan çıkıyor. Bu nedenle cihazların hem uygun, hem de 5G desteğine sahip olması için Qualcomm Snapdragon 690 çalışmaları bitti. Yeni işlemci cihazlara 6 GHz 5G bağlantı sunabilecek.

Yeni İşlemcide İyileştirmeler Mevcut

Qualcomm Snapdragon 600 serisinin yeni üyesi olan Snapdragon 690, bazı iyileştirmelerle karşımıza geliyor. Snapdragon 675 işlemciye göre, yeni işlemci çok daha farklı çalışacak. İlk modellere kıyasla %20 oranında daha iyi CPU performansı sunan işlemci, %60 oranında da daha iyi bir grafik deneyimi yaşatacak.

Giriş ve orta seviyedeki cihazlar için oluşturulan yeni işlemci, bildiğiniz üzere önceden daha yüksek serisiyle hizmet veriyordu. 5G bağlantısına sahip olan cihazlar için genellikle Snapdragon 765 ve 768G işlemcileri kullanılıyordu. Bu nedenle yeni amiral gemilerinin fiyatı da yüksek oluyordu. Artık bu durum yaşanmayacak ve yüksek maliyete sahip olmayan yeni işlemci, daha uygun fiyatla da 5G desteğini sunabilecek. Aynı zamanda yeni işlemciyi kullanan cihazlarda, 192 Megapiksel kalitesine kadar da kamera desteği sağlanacak.

Akıllı Telefon Firmaları Yeni İşlemciyi Kullanacaklar mı?

Yeni işlemci, diğer işlemci setlerine göre daha ağır çalışacak. Bu durumu göz önünde bulunduran firmalar, her zaman yeni işlemciyi kullanmayabilir. Firmalar 5G desteğine sahip uygun fiyatlı bir cihaz üretmek isterlerse, yeni işlemci modülünü çok rahat kullanabilirler. Bu sayede yüksek fiyata sahip amiral gemilerinin yanı sıra, ek olarak düşük maliyetli cihazlarının satışını da yapabilirler.

İlerleyen zamanlarda uygun fiyatlı etiketiyle ortaya çıkan cihazları daha yakından takip edeceğiz. Bakalım yeni işlemciyi kullanan ilk firma hangisi olacak?

Önerilen Yazı
10000 mAh Bataryalı Doogee S88 Pro Fiyatı Şaşırttı
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap