1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Bulanık Fotoğrafları Düzeltmek Kolaylaşıyor – Yapay Zeka Desteği Yolda

Bulanık Fotoğrafları Düzeltmek Kolaylaşıyor – Yapay Zeka Desteği Yolda

bulanil-fotograflari-duzeltmek-kolaylasiyor-yapay-zeka-destegi-yolda

Geçtiğimiz senelerden bu yana tüm market uygulamalarında, bulanık çıkan fotoğrafları düzgün hale getirecek seçenekler yer alıyor. Her ne kadar yayında olan uygulamaları denesek de, maalesef başarılı sonuçlar elde edemiyoruz. Özellikle son çıkan amiral gemisi telefonlar, telefonları efsanevi kameraları ve üst düzey fotoğraf makineleri maalesef bulanık çıkan fotoğrafların önüne geçemiyor. Fakat yapılan son çalışmalara göre, bulanık fotoğrafları düzeltmek kolaylaşacak gibi görünüyor.

Yapay Zeka Desteği Kullanılacak

Bazen çok sevdiğimiz fotoğraflar, bulanık çıkıyor ve fotoğrafları sosyal medya mecralarında bile paylaşamıyoruz. Özellikle eskilerden kalan ve bizim için büyük anlam içeren bulanık resimler de bir hayli can sıkıcı oluyor. Artık yapay zeka desteği sayesinde, bulanık fotoğraf kalmayacak diyebiliriz. Peki bu, nasıl mümkün olacak?

ABD Duke Üniversitesi kapsamında yapılan çalışmayla beraber, fotoğrafların kaliteleri yapay zeka desteğiyle düzeltilebiliyor. Yani neredeyse pikselleri sayılan fotoğraflarınız bile artık HD görünüme kavuşuyor ve tüm bulanık fotoğraflarınız işlenerek mükemmel hale getiriliyor.

Bulanık Fotoğrafları Düzeltmek Çok Kolay Olacak

Sizin için büyük anlam taşıyan bulanık fotoğraflarınız varsa üzülmeyin, çünkü ilerleyen zamanlarda istediğiniz fotoğrafları düzeltebileceksiniz. Yapay zeka desteğinin çalışma sistemine bakacak olursak, şifreli kelime olan ‘’Anlamlı Yüz’’ ifadesini kullanabiliriz. Çünkü yapay zeka, sizin bulanık fotoğrafınızı işliyor ve ortaya anlamlı bir yüz çıkarıyor. Bu sayede bulanık olan fotoğrafınız da HD görünümüne kavuşuyor.

Yapay Zeka Desteği Akıllı Telefonlarda Görünecek mi?

Fotoğrafları net bir görünüme kavuşturmak için yapay zeka desteği çalışmaları şuan için devam ediyor. İlk aşamada başarılı sonuçlar alan ve 64 kata kadar bozulan fotoğrafları bile düzeltebilen yapay zeka desteğinin, mobil boyutu hakkında şuan için bir bilgi yer almıyor. Ayrıca böylesine uzun süren ve hassasiyet gerektiren uygulamanın, ücretsiz bir şekilde sunulacağını da düşünmüyoruz. İlerleyen günlerde çalışma hakkında detaylar gelmeye başladıkça, TeknoSitesi ekibi olarak sizlere aktaracağız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap