1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Bu Youtuber Youtube’u Kandırdı ve Elmas Play Butonu Aldı!

Bu Youtuber Youtube’u Kandırdı ve Elmas Play Butonu Aldı!

2020-07-27_13-08-29

Elmas Play butonu ile ilgili olan bu haber, tam bir Youtube kandırmacası üzerine kurulu diyebiliriz. 1,3 Milyon aboneye sahip olan bir Youtuber, Youtube eşleşme sistemini kandırdı ve 10 Milyonluk kanallara verilen Elmas Play Butonu alarak kendini duyurdu. Bu konuda ödülünü almak adına başka bir Youtuber’dan da yardım istedi.

Youtube 2012 senesinden bu yana oldukça büyük bir mecra oldu ve pek çok aboneli kanala da buton yolluyor. Play Butonu olarak sembolik bir ödül taktim eden Youtube bu sefer bir açığın kurbanı oldu diyebiliriz. 100 Bin aboneye ulaşan kanallara gümüş buton, 1 milyon aboneye ulaşan kanallara Altın, 10 Milyon aboneye ulaşan kanallara elmas buton veriyor. Ek olarak 50 milyon aboneye ulaşan kanallara da Yakut buton ve 100 milyon aboneye ulaşan kanallara ise özel play butonu veriyor. Yani en yüksek buton seçeneği oluyor bu.

1.3 Milyon aboneli Youtuber Jack Welch, şartların normal olduğu bir süreçte Altın Play Butonu alabiliyor lakin bu içerik üreticisi, bir sistem açığı bulmuş ve 10 milyon abone olmadan Elmas Play Butonu elde etmiş. Bu konuda sipariş edebileceğiniz bir sayfaya ulaşmanızı sağlayan url yapısı var. Küçük bir değişiklik ile Altın play butonundan ziyade elmas play butonu sipariş edebileceğiniz bir sayfaya ulaşıyorsunuz. Tabi bu sayfaya ulaşmak tek başına bir işe yaramıyor diyebiliriz.

Elmas Play butonu için özel bir çalışma ama başarısız!

Tarayıcıda Jack Welch’in YouTube kanalına giriş yapılmış olduğundan site söz konusu siparişi onaylamıyor ve YouTuber, bu noktada Mini Muka’dan yardım alıyor. Mini Muka, Jack Welch ile aynı adımları uyguluyor ve yine Welch’in kodunu KSI’nin ise kanal adını kullanıyor.

Siteyle ilgili olarak yapılan çalışma üzerinden doğru eşleşme olmuyor ve Elmas Play Butonu onaylanmış oluyor ve sepete eklemiş oluyor. 3000 dolar karşılığında da Elmas Play Butonuna erişmiş oluyor. Youtuber bu durumu bizzat videoya kaydetmiş ve hepimize göstermiş. Sonra gelen kargoyu açıyor ve söz konusu ödül ile poz veriyor. Tabi bu yöntemle birlikte gelen ödül sahte olmasa da, ödülün üzerine adını kazıyarak bir şekilde hatıra ve anı olarak sağlayacağını söylüyor. Yani bir şekilde kendine içerik çıkarmış oluyor.

Tabi bu durum karşısında Youtube tavrı ne olacak onu bilmiyoruz. Zira olası bir durumda engelleme ve cezai işlemle karşılaşılabilir.

Buyurunuz bu da söz konusu içeriğin videosu:

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 9 ay önce

    tabii bu şekilde yazılır tabi diye bir kelime TDK’da yoktur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir