1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. BTK 5G Hakkında Heyecanlandıran Açıklamalarda Bulundu!

BTK 5G Hakkında Heyecanlandıran Açıklamalarda Bulundu!

2020-07-20_11-16-40

BTK 5G hakkında yeni açıklamalarda bulundu ve detaylı bir rapor hazırladı. Söz konusu raporla birlikte TBMM dahilinde sunulan bu raporda, şebeke alt yapılarının yetersiz olduğu ve 5G alt yapısının da bu konuya çözüm olacağı yazıyor. Tabi BTK dahilinde 5G devletler arasında da bir güç gösterisi olacak ve bu konuda teknolojik bir savaş gibi düşünebilirsiniz.

Her geçen gün yaygınlaşan internet kullanımı, insanlar için daha hızlı ve daha etkili bir yenilik yaratıyor. İnternet bağlantısına ihtiyaç duyan herkes, yetkinliklerinin kapılarını açmak adına geniş bir çalışma ve seçenek yaratıyor diyebiliriz. Yüksek hızlarda internet elde edebilmek için sürekli çalışan uzmanlar, işleri biraz daha hızlandırmak istiyor.

BTK 5G konusunda yapılan çalışmalar da bu detayları kapsıyor!

 

BTK tarafından yapılan çalışmalarda 5G konusu son dönemin en çok konuşulan gündemleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin internet hız ortalamasına bakarsak çok da iyi olmadığını göreceğiz. Bu konuya dair BTK tarafı da bu durumun farkında olduğu için internet alt yapılarının ve hız konusunun ilerlemesi gerektiği konuşuluyor. Her geçen gün internet ihtiyacının artması durumu ve şebekelerin daha hızlı yoğunluk yaşaması durumu, BTK tarafından da düşünülen bir konu. Haliyle de devreye 5G giriyor ve bir nevi çözüm oluşturma iddiası taşıyor.

BTK raporlarına bakarsak 2011 ile 2019 seneleri arasında mobil veri trafiği tam olarak 138.7 katına çıkmış durumda ve haliyle önümüzdeki 5 sene içerisinde işler biraz daha ilerleyecek gibi görünüyor. Çare yine 5G ile görülüyor ve bu noktada bu sistemin neler yapabileceği konusu da gündeme geliyor. 3 farklı özelliğe sahip olan 5G, yüksek hız, düşük gecikme süresi ve ultra yoğun makine iletişimi sağlıyor. Drone çalışmaları, sanal gerçeklikler, teknolojik ilerleyişler ve daha pek çok teknolojik hamle için 5G kolay ve rahat bir adım olacak gibi görünüyor.

Ülke geneline bir anda sunulması mümkün olmayan 5G için en azından öncelik yoğun nüfuslu alanlara verilmeli diyen BTK, bu önerisini detaylı olarak hazırlayıp TBMM üzerinde sundu. Bu sunumlara göre herkes kendisi için en etkili olan çözümler üzerinde duruyor ve bu süreçler dahilinde hizmet sağlıyor diyebiliriz. Beklentilerin ne kadar da büyük olduğunu bu sayede daha rahat ve hızlı görebiliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap