1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Bir Grup Maymun Önce Atlantik’i Aşmış ve Amerika’ya Ulaşmış!

Bir Grup Maymun Önce Atlantik’i Aşmış ve Amerika’ya Ulaşmış!

2020-07-14_12-59-47

Bilimsel içerikler bültenimiz bu kez de maymunların firarı ile karşınıza çıkıyor. Science dergisinde yayınlanan detaylara göre yaklaşık 32 Milyon yıl önce bir grup maymun büyük bir keşfe çıkmış ve Atlantik’i geçerek detaylı bir seyahate başlamış. Haliyle sonra da Amerika’ya gitmişler. Mısır üzerinde en yakın akrabalarının bulunduğu bilinen maymunlar için sık sık kıta değiştirme durumunun olduğu düşünülüyor.

Yapılan araştırmaya göre Peru üzerinde eski nesil maymun dişleri keşfedildi. Bu keşfe göre herkes için önemli ve bir o kadar da detaylı olarak sunulan çalışmalar organize edildi ve yenilendi. Maymun dişleri zaten geneli itibariyle Ucayalipithecus Perdita ismi ile karşımıza çıkıyor. Bu konuda yapılan araştırmalara göre yaklaşık 32 milyon yıl önce yaşayan maymunlar oldukça büyük bilgi veriyor bizlere.

Bir grup maymun Atlantik’i nasıl aştı?

Güney Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre yeni nesil fosillerin karşımıza çıktığı görülüyor. Haliyle de antik maymunların bir şekilde Atlantik okyanusunu geçtikleri ve bunu da birden fazla kez yaptıkları bilgisine ulaşıyorlar. Evrimsel olarak gelişime bakarlarsa da coğrafi türleşme ve dağılma konusunda da detaylı bir iki muhtemel açıklama karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

Ürün popülasyonu konusunda önemli bir detay yaratan maymunlar, geneli itibariyle herkes için daha farklı ve daha estetik bir dilde bu çalışmaları yapıyor ama bunu nasıl yapıyorlar? Uzun mesafeli dağılma ihtimallerinin olabileceğini gösteren çalışmalar bize bu konu hakkında ışık tutuyor diyebiliriz.

Bulunan fosiller yeni diş fosili olduğu için maymunlarla ilgili bilgi veriyor!

Perdita türünün bir çeşit kökeni üzerinde yapılan araştırmalara göre diş fosilleri maymunlarla ilgili detaylı bilgi veriyor. Çalışma kapsamlarında da ön plana çıkarılan geniş çaplı bir hizmet var. Mısır ve Güney-Orta Amerika üzerinde yaşamış olan maymunların dişleriyle karşılaştırınca gerçekten de geniş ölçekli bir yapının ön plana çıktığını görüyor ve ilerlemeler yaşıyoruz diyebiliriz.

Karşılaşmadan alınan sonuçlar da türleri içeren bir liste oluşturuyor. İki farklı grup tarafından organize edilen bütün seçenekler ve farklı yaklaşımlar için maymunların birlikte yaşayabilecekleri bir seçenek ve tarz organize ediliyor. Peki ama bu araştırma bize ne anlatıyor?

Evrimsel olarak maymunların Perdita türlerle olan akrabalığı var. Güney ve Orta Amerika tarafında olan maymunlarla akraba olan bu türler, fosil bırakacak kadar iyi bir yerleşim sürmüş ve bu durum da hepimiz için önemli bir detay yaratmış diyebiliriz.

Uzun mesafeli dağılımlar bizler için de önemli ölçüde bir renk ve detay yaratıyor. Aynı dönemde yaşamış olan diğer maymunlara bakınca zaten sürecin nasıl ilerlediğini net bir şekilde görüyor ve incelemeye başlıyoruz. Deniz seviyesine indikçe maymunlarla ilgili kalıntılar ve bilgiler daha çok artıyor. Sal ve benzeri bir ürün yaparak yolculuk yapma ihtimallerinin de arttığı bu araştırmada karşımıza çok ilginç bilgiler çıkmaya devam ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap