1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Bilim Kurulu Üyesi: Koronavirüs Eskisi Kadar Tehlikeli Değil

Bilim Kurulu Üyesi: Koronavirüs Eskisi Kadar Tehlikeli Değil

Koronavirüs Bilim Kurulu

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Virüsün hasta etme gücünün eskisi kadar fazla olmadığını, fakat bunun kesinlikle bir gevşemeye ve rahatlamaya yol açmaması gerektiğini söyledi. Önlemlere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı. Detaylar yazımızda..

Sosyal Hayat Başladı Ama..

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre Cumhurbaşkanının açıkladığı son normalleşme planına göre 1 Haziran’da başlayacak yeni süreç ile ilgili bazı uyarılarda bulunan Prof. Dr. Tevfik Özlü “Bu bize şunu gösteriyor. Virüs duruyor. Bir yere gitmiş değil. Ortalık süt liman değil. Tehlike geçmiş değil. Virüs bekliyor. Virüs fırsat kolluyor. Bizi hastalandırmak için, öldürmek için fırsat kolluyor. Yokmuş gibi farz edemeyiz. ‘Tehlike bitti, her şey normale döndü’ diyemeyiz. Elbette sosyal hayat tekrar başladı. Ama bunu yaparken virüse fırsat vermeyecek bir şekilde, kontrollü bir şekilde bunu yapmak zorundayız.” dedi.

Önerilen Yazı
Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yapıyor

Virüsü Unutmamalıyız!

Normalleşme sürecinin tamamen eski düzene dönüş olarak algılanmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tevik Özlü, salgının hala devam ettiğini unutmamamız gerektiğini söyledi. “Tedbirlerimizi almalıyız. Maske, sosyal mesafe ve temizlik. Mümkün olduğu kadar kapalı ve kalabalık alanlara girmeyeceğiz” şeklinde konuşan Prof. Dr. Tevfik Özlü, 81 il için bayramda uygulanan sokağa çıkma yasağında göstermiş olduğumuz çabanın ve emeğin önümüzdeki pazartesi günü günlük koronavirüs tablosuna yansımasını beklediğini söyledi.

Virüs Artık Daha Az Hasta Ediyor!

Prof. Dr. Tevfik Özlü, virüsün yayılımı ve hasta etme gücü ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Prof Dr. Tevfik Özlü, “Virüsün hastalık yapma gücü. Biz buna virülans diyoruz. Şu an dolaşan virüsün, daha önceden piyasada dolaşan virüse göre hastalık yapma oranı belki azalmış olabilir. Bununla ilgili yapılmış çalışma yok. Ama bazı mutasyonların geçirdiğine dair çalışmalar var. Hastanelerdeki hasta yoğunluğuna baktığınız zaman hasta yoğunluğunun azaldığını, hastaların daha hafif seyirle bize başvurduklarını görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Virüsün azalmasında sosyal mesafe kuralına uyulması ya da herhangi bir mutasyonun etkili olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu yaşam tarzını devam ettirdiğimizde salgını yenebileceğimizi düşündüğünü söyledi.

Peki sizler Türkiye’nin koronavirüs ile ilgili mücadelesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap