1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Beyin Yiyen Amip Türkiye’de Var Mı? Türk Profesörlerden Açıklama Geldi

Beyin Yiyen Amip Türkiye’de Var Mı? Türk Profesörlerden Açıklama Geldi

amipp

Son günlerde ABD merkezli olarak görülmeye başlanan beyin yiyen amip vakaları, kesin olarak ölümle sonuçlanıyor. Bilimsel açıdan bu konuyla alakalı çalışmaları bulunmayan doktorlar, hastalığı engelleyemiyor ve hastalığa yakalanan insanlar 9 gün içerisinde hayatını kaybediyor. ABD ortamında panik yaratan bu durumun, Türkiye’de olduğu da açıklanan haberler arasında yer alıyor. Beyin yiyen amip hakkında konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bu hastalığın var olduğunu söyledi.

Beyin Yiyen Amip Daha Önce Görülmüştü

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülen amipler hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bu vakaların daha önce Eskişehir gibi yerlerde görüldüğünü ifade etti ve hastalığın en çok sindirim sistemine etki ettiğinin altını çizdi. Ayrıca erken teşhis sonucunda tedavi edilebilir olduğunu söyleyen Ceyhan, hastalığın bir kuluçka süresinin ve belirtilerinin olduğunu söyledi.

Açıklamalara göre hastalık henüz kuluçka süresindeyken kişide bulantı, kusma, baş ağrısı ve çeşitli havale nöbetleri gösteriyor. Bu gibi durumlar günden güne kötüleşirken vücuttaki mikrop artık beyni yemeye başlıyor ve sonuç yüzde yüz ölüm vakasıyla sonuçlanıyor.

Sudan Bulaşan Bir Hastalık Çeşidi

2017 yılının başlarında Eskişehir’de görülen bu hastalığın Türkiye’de var olduğunun altını çizen Mehmet Ceyhan, erken teşhis durumunda tedavi edilebilir olduğunu da dile getirdi. Ayrıca insandan insana bulaşma konusunda hiçbir veri elde etmediklerini belirten Ceyhan, mikrobun genellikle kötü şartlarda veya sulardan bulaştığını da ifade etti.

Korona virüs pandemisi sonrası, başka bir hastalık yaşamamak için bir süre hazır su içilebilir ve hijyene daha dikkat edilebilir. Yeni bir hastalığın doğmaması ve yayılmaması için bu unsurlara kesinlikle dikkat etmeliyiz. Ayrıca ABD vakalarının ölümle sonuçlanmasından da korkmamamız gerektiğini belirten Ceyhan, erken teşhisin çok önemli olduğunun da altını çizdi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap