1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Benzini Unutun! Hidrojenle Çalışan Araba Geliyor

Benzini Unutun! Hidrojenle Çalışan Araba Geliyor

benzini-unutun-hidrojenle-calisan-araba-geliyor

Otomotiv sektörünün günden güne gelişmesiyle ve yeni yüzüyle karşımıza çıkmasıyla beraber artık yeni marka ve modeller de boy göstermeye başladı. Otomotiv piyasasının yeni isimlerinden olan H2X, yepyeni bir proje üzerinde çalışıyor. Yeni SUV modeli üzerinde çalışmalarına devam eden firmanın iddialarına göre, çok yakında hidrojenle çalışan araba modeliyle karşılaşabiliriz.

Hidrojenle Çalışan Araba 5 Yıl İçinde Gelebilir

H2X, bilindiği üzere otomotiv sektörüne çok sonradan giriş yapan bir firmaydı. Pek fazla projesi olmadığı için adından söz ettiremeyen firma, 5 yıl içerisinde hidrojenle çalışan bir SUV modeli üretecek. Yaklaşık 5.000 kişiye istihdam sağlamayı hedefleyen firma, otomotiv devi firmalarla da mücadele etmek zorunda kalacak. Peki neden rekabet var?

Hidrojenle Çalışan Araba Projesi Yeni Değil

Bilindiği üzere hidrojenle çalışan araba modellerini BMW ve Toyota gibi firmalardan da duymuştuk. Özellikle son dönemlerdeki çalışmalarıyla da ön plana çıkan Tesla, bütün markaları geride bırakarak marka değeri açısından birinci sıraya yerleşmişti. Hidrojenle çalışan arabalara baktığımız zaman da BMW’nin de böyle bir çalışması olduğunu görüyoruz. Ayrıca Toyota da Mirai modeliyle hidrojen alanında dikkat çekiyor.

H2X Hangi Hedefleri Barındırıyor?

Yeni otomotiv firması, ilerleyen zamanlarda iki yakıt gövdeli ve hidrojenle çalışan bir SUV model üretmeyi planlıyor. 2025 yılında ortaya çıkacak araçlar, tek model olarak değil de bir seri haliyle gelecek. Yani firma, birkaç araç ve bir de SUV modeli üretecek. Yaklaşık 5.000 kişiyi çalıştıracak olan firmanın yeni araçları 300 – 500 kW gücünde çalışacak.

Güç kaynaklarının tükenmesiyle beraber, petrol kaynaklarının tükendiğini de söyleyebiliriz. Bu nedenle birçok araç firması elektrikli araç modellerine yönelmişken, birçok firma da dizel araç üretimine devam ediyor. İlerleyen zamanlarda hiçbir seçeneği göz önünde bulundurmayan ve yalnızca hidrojen alanına yönelen H2X, eğer araç konusunda başarılı olursa farklı alanlara da giriş yapacak. Özellikle firmanın, SUV modellerden sonra otobüs üretimine geçeceği de söylentiler arasında yer alıyor.

Önerilen Yazı
İcradan Araba Alma Yeniden Aktif! Satışlar Başladı
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap