1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olur Mu?
Trendlerdeki Yazı

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olur Mu?

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olur Mu?

11 Mart 2020 tarihinden ülkemizde görülmeye başlanan Corona Virüsü Salgını dolayısıyla çeşitli önlemler alınmıştı. Öncelikle sokağa çıkma yasağını yalnızca hafta sonu uygulamışlardı. Şuanda ise gerek sosyal medya üzerinden gerek ise halk arasında merak edilen tek bir soru var. Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olur Mu?

Ülkemizde corona virüsün bulaşma hızı her geçen gün daha da azalmakta. Tedbirleri elden bırakmamakla beraber yavaş yavaş normalleşme sürecine geçilmeye başlandı. İlk normalleşme olarak 11 Mayıs tarihinde AVM’ler, berberler, güzellik salonları ve kuaförlerin açıkma kararı alındı. Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı? bu soru vatandaşlar tarafından bayrama kısa bir süre kala araştırılmaya başlandı.

Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamınca bilim kurulunun önerileri kapsamında hayata geçirilen kararlar sayesinde vaka sayısı giderek azalmaya devam ediyor. Bildiğimiz üzere geçtiğimiz günlerde 4 adımlı normalleşme planı açıklanmıştı. Bazı iddialara göre Ramazan Bayramında 9 gün sokağa çıkma kısıtlaması ifade edilse de bu durumla alakalı henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın geçtiğimiz günlerde:

“Gerek duyulursa bayramda sokağa çıkma kısıtlaması söz konusu olur.” demişti.

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olur Mu?

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olur Mu?

Uzun zamandır devam eden hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına göre 23 Mayıs Cumartesi günü arife günü de yasak gününe denk geliyor. Aynı zamanda 24 Mayıs Pazar günü de Ramazan Bayramının ilk günü olduğunu belirtelim. Bu iki günde de sokağa çıkma yasağı olması düşünülmekte. Şehirler arası seyahat yasağı da aynı şekilde devam edeceğini düşünmekteyiz.

Ramazan Bayramında 9 günlük sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir durum söz konusu değil. Normalleşme planına göre bayram arifesinde ve bayramın ilk gününde sokağa çıkma kısıtlaması olsa da bayramın 2 ve 3. günleri kısıtlamanın olmayacağını düşünmemize sebep oluyor.

65 Yaş Üstü Yasak Kalkıyor Mu? 

65 Yaş Üstü Yasak Kalkıyor Mu?

Salgının seyrine göre alınan kararlar değişiklik göstermektedir. Eğer olumsuz bir gelişme olmazsa Ramazan Bayramı sonrası 65 yaş üstü vatandaşlar hafta içi bir gün de sokağa çıkabilecekler. Eğer veriler olumlu bir şekilde devam ederse haziran ayı içerisinde 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkma yasağının tamamen kalkması hedeflenmektedir. 20 yaş altı kişiler için de aynı durum söz konusu.

Önerilen Yazı
Sokağa Çıkma Yasağı Olan İller Değişti!

Yorum Yap

Yorum Yap