1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Bakanlık Açıkladı! 6 Uyduluk Filoyla Uzayda Var Olmayı Hedefliyoruz

Bakanlık Açıkladı! 6 Uyduluk Filoyla Uzayda Var Olmayı Hedefliyoruz

2020-07-10_13-00-04

Bakanlık açıkladı! Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uzay ile ilgili gündem değerlendirmesinde yeni açıklamalarda bulundu. Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 senesinde uzayda 6 uydu ile var olmayı hedeflediğini söyleyen Bakan, bu uydulardan aktif olarak 3 tanesinin hali hazırda hizmet verdiğini, diğer 3ünün de ilerleyen dönemlerde fırlatılacağını söyledi.

Türksat 1C ile ilgili olarak fırlatışının yıl dönümünde Twitter üzerinden haber veren Bakan, Türksat uydularının başta 1B ile başlayıp sonra devam ettiğini dile getirdi. 2023 yılına kadar 5. ve 6. nesil haberleşme uydularının da fırlatılacağının altını çizdi.

Türksat tarafından ön plana çıkarılan ve güncel bir şekilde ilerleyen bu uydu seçenekleri adına düzenli bir çalışma olduğunu söyleyen Bakanlık, konuyla ilgili detaylı açıklama yaptı ve Cumhuriyetimizin 100. yılına sayılı günler kala hedefimize 3 yeni uydu ekledik diyerek açıklamasını sürdürdü. Uzayda var olabilmek için bu çalışmaları ön plana çıkaran Bakanlık, yeni nesil hedefler konusunda da bir çözüm üzerinde duruyor diyebiliriz.

Bakanlık Açıkladı! Bu sene Türksat 5A fırlatılacak!

Bu sene fırlatılacak olan uydunun Türksat 5A olacağını söyleyen bakanlık, 2020 yılının son çeyreğinde bu işlemlerin yapılacağının da altını çizdi. Bu konuyla ilgili olarak daha güncel, daha estetik ve yenilikçi bir seçenek sunuluyor. 2023 senesine kadar 3 yeni uydunun fırlatılması konusu da gayet etkili ve net bir seçenek gibi geliyor. Bu yüzden de yörüngeye gidecek olan bu uydular adına en azından iletişim seçeneklerini rahatlıkla kullanabilir ve karşımıza çıkarılan seçenekleri de inceleyebilirsiniz.

Gündemle ilgili ya da uzay teknolojileri ile ilgili bu tarz haberler dönem dönem çıkıyor. Türkiye’nin resmi olarak uzayda yer alması demek en azından iletişimin gücü konusunda önemli bir yatırım ve önemli bir seçenek demek. Yaşamanın bu denli rahat detaylarını işleyen bu iletişim serüvenine katkı sunmak demek. 2023 Plan ve hedeflerinde yer alan bu uzay misyonu, en etkili şekilde olabilir mi dersiniz?

Günümüzün değişmeyen ve sürekli yenilenen detaylarından biri de değişim oluyor. Yeni nesil uzay teknolojileri ile yatırımlarını sürekli sürdüren ve uzaya insan göndermeyi başaran Elon Musk ile çok daha farklı bir uzay süreci dünyayı bekliyor. Ülkemiz de bu süreçte pasif kalmıyor ve uzaya 3 yeni uydu fırlatarak uzayda var olmayı sağlamak istiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap