1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Aşı Pasaportu Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Aşı Pasaportu Nedir?

vqqtUm9m_kSUkkG1Ff_dyA

 Avrupa Birliği Komisyonu, seyahatleri kolaylaştırmak için corona virüs bağlantılı verilerin de yer aldığı ‘aşı pasaportu‘ olarak da adlandırılan, Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulamasıyla ilgili yasal öneride bulunmaya hazırlanıyor. Bu kart ile birlikte öncelikle üye ülkeler arasında salgından dolayı olan seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi planlanıyor.

Dijital Aşı Pasaportu  

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, kişilerin sağlık bilgilerinin güvenli bir ortamda saklanıp paylaşılması ile uluslararası hava yolu taşımacılığında yeniden eski günlerine döndürmeyi planlıyor. Ülkelerin taleplerini dikkate alarak aşı bilgileri, PCR testleri gibi tüm bilgilerin içerisine yüklenebilecek şekilde tasarlanması gündemde. Dört aşama şeklinde yapılacak dijital sağlık pasaportunda öncelikli olarak kişilerin sağlık bilgileri yer alacak, peşi sıra seyahat destinasyonu, gidilecek yer, yetki verilmiş laboratuvar ve test sonuçları, aşı ve kişisel sağlık bilgilerinin olması planlanıyor. Avrupa Birliği aşı pasaportlarını vatandaşlarının kullanabilmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Avrupa İlaç Ajansı, aşı pasaportunun geçerli olması için onaylanmış aşıların kabul göreceğini açıkladı. Avrupa İlaç Ajansının onayladığı aşılar ise;

  • Almanya’nın Pfizer-BioNTech,
  • ABD’nin Moderna,
  • İngiltere’nin AstraZenaca
  • ABD’nin Johnson&Johnson aşılarıdır.

Rusya’nın Sputnik aşısı değerlendirme aşamasındayken Çin, Sinovac aşısı için herhangi bir izin talebinde bulunmamıştır. Aşı kartı temel alınarak, dijital hale dönüştürülecek bu belgeye bazı verileri yükleyerek seyahatlerin kolaylaştırıcı etki yaratması amaçlanmaktadır. Aşı kartında, kart sahibinin CovId-19 aşısı olup olmadığı, PCR test sonucu veya aşı olduktan sonra antikor geliştirip geliştirmediğine ilişkin bilgiler yer alacak.

Aşı Pasaportu Nasıl Uygulanır?

Aşı pasaportunda akıllı cep telefonu şart olmamakla beraber banka kartı şeklinde bir belge planlanmaktadır. Kişilerin dijital imzasının bu belgeye kaydedilerek dolandırıcılığın önüne geçilmesi planlanmaktadır. AB ülkeleri içindeki ortak veri tabanıyla aşı pasaportu, bütün AB’de ülkelerinde görülebilecektir. Aşı pasaportunun bütün AB vatandaşları için ücretsiz olması planlanmakla beraber pasaportta kişisel bilgilerin paylaşımı önlenecektir. Bu sistemle, kart veya QR kodu okutularak geçebilme imkanı tanınacaktır. Kişilere sadece, geçiş onayı verilecek ve karşıdaki kişilerin, kişisel bilgileri görmesi önlenecektir. Avrupa birliği komisyonu tarafından seyahatleri kolaylaştırmak için tasarlanan pasaport, otoriteler tarafından hava trafiğini yeniden canlandırmak için oldukça önemli bir adım olarak görülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap