1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Artık Bizde De Var! İlk Milli Siber Güvenlik Lisesi Açıldı! LGS İle Girilecek!

Artık Bizde De Var! İlk Milli Siber Güvenlik Lisesi Açıldı! LGS İle Girilecek!

2020-07-29_09-37-41

Siber güvenlik lisesi ile ilgili daha önce hiç bir bilgi duymuş muydunuz? Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi İstanbul üzerinde açıldı ve Pendik ilçesinde yer alıyor. Bu sene ilk keze öğrenci alacak olan lise 5 senelik bir eğitim verecek ve bu eğitim sürecine göre herkesin isteğine cevap verecek diyebiliriz. Bu lisede eğitim tam 5 sene sürecek ve herkes bu liseye giriş yapabilecek.

Dün yapılan çalışmayla birlikte, Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi için bir tanıtım toplantısı ve iş birliği protokolü imza töreni gerçekleştirildi. Haliyle bu törenle birlikte gerekli olan alt yapıların sağlanacağı konuşuldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Milli Eğitim Bakan Danışmanı Gökhan Yücel’in katılımıyla gerçekleştirilen törende, lise ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu. Bu açıklamalar da ülkemizin siber güvenlik uzmanları ile ilgili açığını kapatmak üzerine kurulu.

Yapılan açıklamalara göre Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesinde 5 sene eğitim verilecek ve bu eğitimin ilk senesinde yalnızca İngilizce dersleri görülecek. Bir nevi ilk senesi hazırlık diyebiliriz. Hazırlığı bir şekilde tamamlayan öğrenciler de siber güvenlik eğitimleriyle birlikte normal lise dersleri de alacaklar. İlk senesinde sadece 30 öğrenci alacak olan lise, bu yıl LGS puanı ile öğrenci alacak ve ilgili öğrencileri seçecek.

Siber güvenlik lisesi ve robotik atolye dersleri!

Ülkemizde birbirinden farklı çalışmaları kendi içinde ön plana çıkaran ve yapısal olarak geniş bir dilde ilerleten pek çok fırsat var. Ama tabi okulla ilgili gelişmeler de hepimizi heyecanlandırıyor. Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi, İstanbul dışında da öğrenci alabilecek. Çünkü yetkililer, oluşturdukları kampüs alanında öğrencilerin yaşamlarını sürdürebilmelerini de sağlamışlar.

Ayrıca öğrencilere kalacak yer imkanı da sunuluyor. Lisede Adli Bilişim Laboratuvarı ve Siber Güvenlik Tatbikatı Laboratuvarı’nın yanı sıra, Robotik Kodlama Atölyeleri de bulunuyor. Öğrenciler bu sayede, öğrendikleri teorik bilgileri uygulama imkanı da yakalayacaklar.

Konuyla ilgili olarak Ticaret Otası Yönetim Kurulu Başkanı da bir açıklama yaptı ve siber güvenliğin ne kadar önemli olduğunu anlattı. Bu konuda yapılan bu çalışma ülkemizde bir ilk olacak ve bu tür liselerin sayısı ilerleyen dönemlerde artacak dendi.

Yorum Yap

Yorum Yap