1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Aralık 2020’de Mozilla Flash Desteğine Son Veriyor

Aralık 2020’de Mozilla Flash Desteğine Son Veriyor

Aralık 2020'de Mozilla Flash Desteğine Son Veriyor

Yıllardır internet kullanıcılarının vazgeçilmez operatörü olan Mozilla, Flash desteğini kesiyor. Aralık 2020’de Mozilla Flash Desteğine Son Veriyor 

Tüm büyük tarayıcı şirketleri 2020 yılının sonuna doğru Flash desteğini kaldırmayı planlıyor. Adobe, 2017 yılında Adobe Flash da küçülmeye gittiğini duyurdu. Google, Microsoft ya da Mozilla gibi şirketler de tarayıcılarında bulunan bu desteği sonlandırma planına başlamışlardı. Adobe Flash, 2021 yılından itibaren artık güvenlik güncellemeleri almayacak.

Firefox da diğer tarayıcılar gibi Adobe Flash’ı entegre etmek amacıyla sistemde yüklü olan bir eklenti sistemini kullanıyordu. Google Chrome ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılar flash entegrasyonuyla beraber gelecek.

Önerilen Yazı
ABD ve Çin Arasındaki Gerilim Teknoloji Sektörünü Etkileyecek

Aralık 2020’de Mozilla Flash Desteğine Son Veriyor

Flash özelliği Firefox tarayıcısında varsayılan olarak kapatılmış bir şekilde bulunmakta. İstenilen sitelerde Flash yeniden aktif hale gelebiliyor. Flash, Firefox’un hala desteklediği bir konumda yer alıyor. Mozilla’nın 2017 yılında yayınladığı Firefox 52 de kesinti yaşamıştı.

Mozilla

Mozilla bugünlerde Flash daraltma takviminde bir güncelleme yaşadı. Şirket tarafından Flash’ın kaldırılacağı tarih açıklandı. Yapılan açıklamalar incelendiğinde Aralık 2020 de yayınlanması planlanan Firefox 84’ün kararlı sürümünde kaldırılacak. Şuanda siz bir Firefox kullanıcısıysanız Flash’ı tarayıcınızdan etkisiz hale getirebilir ya da tamamen kaldırabilirsiniz. Mozilla firmasının Flash ile ilgili şu anki takvimi şu şekilde:

  • Ekim 2019 (şu anki aşama): Sürekli Aktif (Always Active) seçeneği kaldırıldı. Bir site Flash gerektiriyorsa Firefox izin istendiğini gösterecek.
  • Ekim 2020: Firefox Nightly 84’ten Flash desteği kaldırılacak
  • Aralık 2020: Flash desteği, Firefox 84 Kararlı sürümünden kaldırılacak. Bu noktadan sonra herhangi bir Firefox sürümü Flash’ı desteklemeyecek.
Yorum Yap

Yorum Yap