1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Apple’ın Yeni İşlemcisi Silicon Intel’e Rakip Olacak

Apple’ın Yeni İşlemcisi Silicon Intel’e Rakip Olacak

apple-silicon

Bildiğiniz üzere WWDC 2020 etkinliğiyle beraber firmalar yeni çalışmalarını, yazılımlarını ve ürünlerini tanıttı. Akşam saatlerinde gerçekleşen etkinlikle beraber iOS 14 gibi işletim sistemlerinin ortaya çıkmasıyla beraber, Apple yalnızca telefon kullanıcılarını da düşünmedi. Mac kullanıcıları için de yeni işlemcisini tanıtan Apple, tamamen bağımsız bir firma haline geliyor. Peki Apple’ın yeni işlemcisi Silicon, neleri barındırıyor?

Apple’ın Yeni İşlemcisi Silicon Yakında Gözde Olacak

Artık akıllı telefon piyasasında belli bir yükseliş yakalayan Apple, dizüstü bilgisayar sektöründe de liderlik istiyor diyebiliriz. İşlemci konusunda da bağımsızlığını ilan eden firma, bu akşam Silicon işlemcisini tanıttı. Diğer işlemcilere göre daha güçlü, hızlı ve güvenilir olan işlemci aynı zamanda minimum elektrik gücü kullanacak. Yani enerjiyi düşük kullanacak olan Silicon, performansı da en yüksek seviyede tutacak.

Birkaç yıla kadar Intel gibi firmalara da rakip olacağı tahmin edilen yeni işlemcinin de çıkış tarihi merak konusu olmaya başladı. Yeni işlemcinin çıkış tarihine gelmeden önce, yakında Apple ürünlerinin tamamının Silicon işlemcisine entegre edileceğini söyleyebiliriz. Yani artık Apple, dışardan hiçbir yazılım ve ürün kullanmamak için çalışmalarına devam edecek.

Apple Silicon Ne Zaman Çıkacak?

Normal işlemcilere göre %10 oranında daha fazla performans sergileyecek yeni işlemci, Office uygulamalarını da sorunsuz kullandıracak. Özellikle Microsoft Office konusunda hassas olan kullanıcılar da yeni işlemcinin çıkış tarihi bir hayli merak etti.

Tanıtım sırasında verilen bilgiye göre işlemciyi ilk olarak 2020 yılının sonunda yeni Mac ürünlerinde göreceğiz. Ayrıca yeni Silicon işlemcisinden de 2 yıl içerisinde tüm Mac bilgisayarlar faydalanacak. Peki yeni işlemci, kullanıcıların isteklerini karşılayabilecek mi? İlerleyen günlerde yeni gelişmeler geldikçe sizlerle paylaşıyor olacağız. Aynı zamanda yeni işlemci hakkında sizin de düşüncelerinizi merak ediyoruz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap