1. Ana Sayfa
  2. Telefon Haberleri
  3. Apple, iOS 12.4.1 Güncellemesini Yayınladı

Apple, iOS 12.4.1 Güncellemesini Yayınladı

Apple-iOS-12-4-1-Güncellemesini-Yayınladi

Apple, iOS için 12.4 güncellemesini geçtiğimiz ay 22 Temmuz 2019 tarihinde yayınlamıştı. Yapılan bu güncelleme, bazı iyileştirmeler getirmiş olsa da Apple, bu yayınlanan güncellemede güvenlik yaması eklenmemişti. Yayınlanan yeni yeni güncelleme ile birlikte güvenlik açıkları ve telefona jailbreak yapılabilmesi ortadan kaldırılmış oldu.

Apple’ın 2018 yılında yayınlamış olduğu iOS 12 işletim sisteminin dördüncü büyük güncellemesi iOS 12.4 sürümü, kablosuz veri aktarım özelliği ile birlikte yayınlanmıştı. 12.4 güncellemesi ile beraber Apple Card, Apple cihazlarda (iPhone ve iPad) desteklenir hale getirildi.

Apple, önümüzdeki aylarda merakla beklenen iOS 13’ü cihazları için yayınlamaya hazırlanıyor. Bu yeni güncellemeden önce ise yine küçük değişiklikler yaparak yeni güncellemeler de yayınlamaya devam ediyor. Yapılan bu güncellemelerin amacı telefonun performansını iyileştirme ve telefonun güvenliğini sağlama olsa da son yayınlanan güncellemede güvenlik sorunları olduğu için kısa bir süre sonra 12.4.1 güncellemesi yayınlandı.

Temmuz ayı içerisinde yayınlanan iOS 12.4 güncellemesinde Apple, güvenlik yamasını güncellemeye eklemeyi ihmal etti. Güncelleme yayınlandıktan kısa bir süre sonra saldırganların iPhone veya iPad cihazlarda kod yürütebilmesine izin veren bir güvenlik açığı olduğu açıklandı. Bu ayrıcalık sayesinde saldırganlar iPhone veya iPad cihazlara çok kolay bir şekilde erişebilir ve istedikleri işlemleri kolay bir şekilde yapabiliyor. Bu açık sayesinde saldırganlar işletim sistemine Jailbreak olarak bilinen rootlama işlemini çok olay bir şekilde yapabiliyorlar. Bu sayede kötü amaçlı yazılımlar telefonunuza sızarak mesajlarınızı, konumunuzu, hareketlerinizi tek tek takip edebilir ve aramalarınızı da dinleyebilir.

iOS 12.4.1 güncellemesini destekleyen Apple cihazları:

iOS 12.4.1 güncellemesini destekleyen Apple cihazları

iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone 6
iPhone 6 Plus
iPhone SE
iPhone 5s
12.9 inç iPad Pro
10.5 inç iPad Pro
9.7 inç iPad Pro
iPad Air 2
iPad Air
iPad 5. nesil
iPad mini 4
iPad mini 3
iPad mini 2
iPod touch 6. nesil

Ayrıca iOS 9.3.6 ve iOS 10.3.4 güncellemeleri de iPad 2, iPad Mini 3, iPhone 4S, iPad 3, iPad 4, iPhone 5 cihazlar için de indirilebilir hale geldi. Bu sayede eskiyen cihazlardaki güvenlik açıkları da kapatılarak güncelleme yapılan cihazlarda performans artışı da sağlanabilecek.

Yorum Yap

Yorum Yap