1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Apple Glass: Apple Akıllı Gözlük Çalışmalarına Başladı

Apple Glass: Apple Akıllı Gözlük Çalışmalarına Başladı

appledan-akilli-gozluk-hamlesi

Geçtiğimiz senelerde Google tarafından adını sıklıkla duyduğumuz akıllı gözlük hamlesini, Apple devam ettirecek gibi görünüyor. Google Glass projesini detaylı inceleyerek hamlelerde bulunmak isteyen Apple Glass akıllı gözlük modeli üzerinde çalışarak toplum alanında ‘’Google’ın yapamadığını Apple yapacak’’ algısı oluşturmaya başladı. Peki Apple akıllı gözlük hamlesini ne zaman ne nasıl yapacak?

Apple Tasarımı Beklentilere Karşılık Verecek

Google, yaklaşık 7 yıl önce Google Glass projesiyle beraber akıllı gözlük tutumunu yeniden alevlendirmişti. İlk olarak bağımsız akıllı gözlük olan Google Glass, bir süre sonra tasarım konusunda eleştiriler almaya başladı. Ayrıca cihaz üzerinde yer alan farklı bileşenler nedeniyle büyük güven kırıklığına neden olmuştu.

Apple’ın ise bu tür eleştirilerle karşılaşmamak adına yeni gözlük projesini fazlasıyla sade ve sıradan uygulayacak gibi görünüyor. Apple bu hususta hem beklentilere karşılık vermek, hem de sade bir gözlük tasarımı oluşturarak normal gözlük havasına izin vermek istiyor.

Apple Glass Projesinde Kamera Bulunmayacak

Google Glass cihazında belirtilenlere göre kullanıcıların baktığı yerler kayıt altına alınacaktı. Bu durum gizlilik ve çevre koşullarını ihlal ettiği için, Apple Glass ürününde muhtemelen bir kamera sensörü bulunmayacak. Google’ın kamera bileşeni bir hayli olumsuz yoruma da yakalandığı için, Apple bu hatayı yapmak istemiyor.

Bütün bunlara karşın yeni gözlükte AR, yani diğer bir tabirler arttırılmış gerçeklik özelliği bulunacak. Bu özelliğin kullanılabilmesi için de LiDAR bileşeni, gözlükteki yerini alacak.

Apple Glass Sadece iPhone ile Çalışacak

Google, yaptığı akıllı gözlük çalışmasıyla beraber hiçbir cihaza gerek duymaksızın gözlüğün normal bir şekilde çalıştırılacağını söylemişti. Lakin Apple bu duruma izin vermeyecek ve Apple Glass akıllı gözlük yalnızca iPhone ile çalışabilir olacak.

Zamanla bağımsız bir duruma getirilecek gözlük modeli, ilk aşamada iPhone cihazlardan gücünü alacak. İlk adımların herhangi bir açık veya sorun yaratmaması adına ilk kullanımlar iPhone ile gerçekleşmeye devam edecek.

Apple Glass Fiyatı Uçuk Olmayabilir

Apple akıllı gözlük projesine baktığımız zaman, fiyatın çok uçuk olacağını düşünebiliriz. Lakin iddialara göre belirtilen tüm özellikler eksiksiz bir şekilde akıllı gözlükte yer alacak. Bütün bunların yanı sıra fiyatlandırma politikasında da, ürünün fiyatı 500 dolar etiketini aşmayacak. Eğer tüm özellikler cihazda yer alır da, fiyat etiketi belirtilen tutarı aşmazsa önümüzdeki dönemde Apple tüm ilgileri üzerine toplayabilir.

İlerleyen zamanlarda firmanın yaptığı çalışmalar takip edecek, gelişmelerden haberdar edeceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap