1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Apple Ar Gözlüğüyle Numaralı Gözlük Derdini Bitirecek!

Apple Ar Gözlüğüyle Numaralı Gözlük Derdini Bitirecek!

2020-07-02_16-58-26

Apple Ar gözlüğü konusunda daha önce farklı girişken çalışmaları oldu. Google tarafından üretilen bir gözlük teknolojisini hatırlarsınız. Kameralı idi. Google glass olarak sunulan bu gözlük başta ilgi çekmiş olsa da sonradan tutulmamıştı. Apple biraz daha işi teknikte ve yazılım konusunda çözmeye çalışınca kamerası olmayan ama yoğun bir yapay zekaya sahip olan özel bir gözlük teknolojisi üzerinde çalıştı ve bir sonuca ulaştı.

Google Glass ile gelen kamera furyasının yine Google Glass ile gitmesi aslında bir nevi de mesaj oldu. Çünkü kimse kamera barındıran bir gözlüğün yer aldığı ortamda olmak istemiyor, kişisel haklar ve gizlilikler konusu sürekli ihlal edilme durumu vardı. Bu yüzden de Apple biraz daha işi artırılmış gerçekçilik boyutuna taşıyarak başka bir yere ulaştırmış oldu.

İnsanların kendi tercihleri, kendi yaşantısı ve sağlık sorunları gibi pek çok konuyu içerisinde barındıran bu gözlük, özellikle kişinin gözünü tarayarak ve netlik ayarına göre farklı gözlerin de boyutuna ulaşmaya başladı. Gözlük pek çok kişiye yoğun vaatlerde bulunuyor. Hatta Apple Ar olarak sunulan bu gözlük için bir konsept tasarımı çıkarıldı bile.

Apple Ar konsept tasarımı çok gerçekçi!

Hacker 34 isimli bir kullanıcının tasarladığı (ki kendisi aktif bir tasarımcı) konsept tasarım, Apple ar konsept tasarım olarak yayınlandı ve oldukça etkileyici oldu. Hatta işin belki de en güzel yanı mevcut gerçeklikler üzerinden hareket etmesi oldu. Kişiler, yani tasarımcı mümkün olmayan hiçbir şeyi kullanmamış ve bu durumda yapılacak olan bütün seçenekleri ön plana çıkarmış oluyordu. Konsept tasarım konusunda oldukça hızlı çalışan Apple, söylentiler kapsamındaki seçenekler adına insanlara ipuçları veriyordu.

Konsept tasarımında yer alan bilgilerin hepsi gerçek vaatler ve hepsi mümkün olan şeyler. Bu yüzden de kişileri oldukça heyecanlandırdı diyebiliriz. Tasarımcı tarafından yapılan bu gözlük için G1 isimli bir işlemci hazırlanmış ve gözlük bundan güç alarak işlemlerini sürdürüyor. Hızlı şarj desteğine sahip olacak olan bu ürün, aynı zamanda hikayelerimizi atmak için, uygulamalarla etkin olmak için ve daha pek çok konuda etkileşimli hareket etmek için kendine has bir çözümle ilerleyecek gibi görünüyor.

Pek çok işleve sahip olması tahmin edilen bu gözlük için, bildirimleri görebilmek, navigasyondan yol bilgisi alabilmek, gözleriniz için numaralı gözlük gibi odaklanma yapabilmesi ve benzeri pek çok özellik sunulabilecek. Hatta iPhone ve Apple Watch ile birlikte uyumlu olarak da çalışabilecek bir tasarıma sahip olması bu ürün için oldukça heyecan verici detaylar barındırıyor diyebiliriz.

Karşınızda Apple Ar konsept tasarım (video)

 

Yorum Yap

Yorum Yap