1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. AMD Yeni İşlemciyi EPYC 7H12 Duyurdu

AMD Yeni İşlemciyi EPYC 7H12 Duyurdu

AMD-EPYC-7H12

AMD Yeni İşlemciyi EPYC 7H12 Duyurdu

ABD merkezli yonga üreticisi AMD , yeni sunucu platformlarıyla birlikte EPYC 7H12 işlemcisinin de duyurusunu gerçekleştirdi. Şirketin yeni işlemcisi yüksek iş gücü gerektiren işlemler için tasarlandı. AMD, 100 dünya rekorunu elinde bulunduran EPYC Rome veri merkezinin işlemcileriyle birlikte yeni OEM (Orijinal Parça Üreticisi) sunucularının da duyurusunu gerçekleştirdi.

Profesyonel bir çalışma mantığı ile kendi içinde yenilenen ve büyüyen bu çalışmalar ile çok daha hızlı bir çözüme ulaşabiliyorsunuz. Özellikle bu yeni işlemcilerde insanların isteklerinin net olarak ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır. Bu yüzden zaman kaybetmeyin ve hemen sizler de birkaç tıklama ile modellere göz atmaya devam edin. Hem size dair, hem de ihtiyaçlara dair yenilikleri kullanın.

Şirket, ayrıca 64 çekirdekli ve 128 iş parçacıklı EPYC 7H12’sini de tanıttı. İşlemcinin sahip olduğu 280 W termal tasarım gücü (TDP), işlemcinin 2,6 GHz temele ve 3,3 GHz maksimum turbo frekansına ulaşmasını sağlıyor. Tüm bunlar da işlemcinin Rome ürünleri arasında en yüksek performansa sahip olmasını sağlıyor.

AMD Yeni İşlemciyi EPYC 7H12 Duyurdu

ABD merkezli şirket, en yüksek performansa ulaşabilmek için su ile soğutma gereken yeni yongasını, yüksek performanslı programlama iş yükleri için tasarladı. ATOS da yeni 7H12 yongalarını destekleyen 1018 işlem yapma kuvvetine sahip süper bilgisayarlar için tasarlanan hibrit süper bilgisayarı Bullsequana XH2000’i çıkarttı.

Sistem; EPYC 7H12’yi destekliyor, 32 1U kanatları su ile soğutma yöntemi aracılığıyla soğutuyor ve yonga başına 4,2 TFLOPS performans sağlıyor. Bu sayede de 7H12’yi, EPYC 7742 işlemcisinden %11 daha hızlı hale getiriyor. EPYC’nin 7 nm işlemi, Intel’in 14 nm’sinin üstünde bir yoğunluk avantajı sağlıyor. Bunun haricinde vat başına daha fazla iş hallederek güç tüketiminden tasarruf sağlıyor. İşlemci, tüm bunların yanı sıra daha yüksek saat hızına sahip, daha çok ön belleğe sahip ve fiyatlandırma konusunda da oldukça rekabetçi.

AMD ayrıca Intel’in işlemcileriyle karşılaştırmalı rakamları da sunuyor. Benchmark (kıyaslama) skorlarına bakıldığında da EPYC Rome işlemciler, Intel’i birçok alanda baskılamayı başarıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap