1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Amazon, Elektrikli Teslimat Aracını Duyurdu

Amazon, Elektrikli Teslimat Aracını Duyurdu

amazon_kargo_ulasım_durumu

Amazon, önümüzdeki günlerde kargo taşımasında kullanacağı yeni elektrikli aracını tanıttı. Özünde tamamen elektrikli bir kamyonet olarak karşımıza çıkan model Amazon için Rivian marka olarak geliştirildi. Online alışverişin günler geçtikçe arttığı günümüzde firmalarda artık online marketlere ürünlerini yerleştirmeye başladı. Amazon da bu online markatlerin dünya genelinde önde gelen firmalar arasında yer almaktadır. E-ticaret denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri olan Amazon, çağ atlayarak kargolama kısmında büyük bir yeniliğe imza attı.

Elektrik Araç Dünyasına Yaklaşıyoruz

Online alışveriş gibi elektrikli araçlarda 21. yy sonlarına doğru tüm dünyaya yayılmaya başladı. Elektrikli araçların ihtiyaç sahipleriyle buluşması hızla devam ederken Amazonda kendi bünyesinde bir yeniliğe giderek kargo aracını elektrikli araca çevirdi. Rivian markasıyla yaptığı iş birliğiyle birlikte özel kargo aracı üreterek siparişlerin bu araç ile birlikte dağıtılacağı açıklandı.

Tesla’nın Rakibi Olarak Biliniyor

Elektrikli otomobil denilince akla gelen ilk markalardan biri olan Tesla’nın rakibi olarak elektrikli otomobil piyasasında yerini alan Rivan 2018 yılında kuruldu. İlk yatırımı 1.3 milyar dolar ile kendi içerisinde çağ atlayan Rivan ardından 2,5 milyar dolarlık yatırımıyla dünya genelinde önemli elektrikli araba üreticileri arasında yer aldı. Bu iki yatırımın içerisinde Amazon şirketinin de yatırımları mevcut. Bu yüzden Amazon Rivan ile sadece elektrikli araç yapımında iş birliği yapmıyor. Her iki şirketin farklı ortaklıkları ve yatırımları da bulunmaktadır.

Elektrikli Araç Özellikleri

Amazon tarafından kargo aracı olarak kullanılacak olan elektrikli kamyonetin özellikleri tam anlamıyla teknolojinin son noktası olarak açıklandı. Sürücüsüne tam destek sağlayan araç 360 derece de görüntü sağlayabiliyor. Kamyonetin her noktasında bulunan gelişmiş kamera sistemi sayesinde sürücüsüne büyük avantajlar sağlıyor. Aracın donanımsal özellikleri bakımından tamamen sürücü rahatlığı düşünülmesi sebebiyle birçok farklı avantajlarında ortaya çıkacağı benziyor. Amazon için üretilen araç ilk etapta 100 bin adet üretilecekken daha sonraki yıllarda bu sayı daha da fazla olabilecek. Amazon tarafından açıklanan bir diğer bilgi ise aracın 2022 itibariyle yollarda olması tahmin ediliyor..

10 bin adet üretim ile piyasaya sürülecek olan aracın önümüzdeki 20 yılda kendini 10’a katlaması ve tamamen kargo araçlarının elektrikli yapıya geçmesi planlanıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir