1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Almanya Uyardı: WhatsApp Kullanmayın

Almanya Uyardı: WhatsApp Kullanmayın

Almanya Uyardı: WhatsApp Kullanmayın

Dünya genelinde en çok kullanılan uygulama olan WhatsApp ile ilgili Almanya Uyardı: WhatsApp Kullanmayın 

Popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın bir gün tehlikeli bir hale geleceğini kim bilebilirdi ki. Almanya Federal Veri Koruma Komiseri açıklama yaptı.

Almanya Uyardı: WhatsApp Kullanmayın

Facebook tarafından WhatsApp da ki verileri elde ettiğini belirten Alman Federal Veri Koruma Komiseri olan Ulrich Kelber tüm devlet kurumlarına WhatsApp’ı kullanmamalarını söyleyen bir mektup gönderdi.

Ulrich Kelber tarafından gönderilen mektupta Facebook’a ait olan uygulamalar arasında yer alan WhatsApp’tan her mesaj gönderildiğinde Facebook’a meta verilerini ilettiğini söyledi. Bu veriler sayesinde şirketin IP adresine, konum verilerine, kullanılan cihazlardaki işletim sistem bilgilerine, mesajın gönderim tarihine ve saat verilerine ulaşıldığı tespit edildi.

Alman Federal açıklama yaptıktan sonra WhatsApp yetkilileri de şu açıklamayı yaptı.  WhatsApp yetkilileri gazeteye şu açıklamalarda bulundu: “WhatsApp, mesajlar varsayılan olarak şifrelenmiş oldukları için onları gönderici ve alıcı dışında kimse okuyamaz” dedi.

Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber’e göre bu verilere erişilmemesi gerekiyor. Erişim sağlayan kişilerin, iş, mali durum, hobiler, hastalıklar gibi bilgileri de ekleyerek kullanıcı profili oluşturulabildiği belirtildi. Facebook, geçtiğimiz yıllarda dolaylı yoldan ABD seçimlerine etki etmişti.

Önerilen Yazı
Spotify Yeniden Safari’yi Desteklemeye Başladı

Bundan ötürü bu haberin gerçeklik payı da fazla. Ayrıca güvenlik amacıyla Facebook’u silen kullanıcılara şunu belirtmekte fayda var. Bilmelisiniz ki İnstagram ve WhatsApp da aynı kişiye ait olan sosyal medya platformlarıdır. Yani Facebook’u silseniz bile yine bilgilerinize erişim sağlayabilirler.

Yeni bilgiler geldikçe, teknositesi olarak sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz. Sizin de sormak istedikleriniz varsa yorumlar kısmından bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap