1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Akıllı Telefonların Batarya Ömrünü Tüketen İşlemler – Bu İşlemleri Yapmayın!

Akıllı Telefonların Batarya Ömrünü Tüketen İşlemler – Bu İşlemleri Yapmayın!

batarya

Son dönemlerde bile ortaya çıkan yeni amiral gemilerinde, şüphesiz ki hemen telefonların batarya gücüne göz atıyoruz. Telefonumuzun şarjı bizim için büyük önem taşıyor ve hepimiz cihazımızın şarjının bir hayli uzun gitmesini istiyoruz. Peki, neden hata yapıyoruz?  Eğer bataryanızın hızlı bittiğini düşünüyorsanız, muhakkak akıllı telefonların batarya ömrünü tüketen işlemler yapıyorsunuz demektir. Peki batarya ömrünün uzun olması için hangi işlemlerden kaçınmamız gerekiyor?

Akıllı Telefonların Batarya Ömrünü Tüketen İşlemler!

Akıllı telefonlarınızın batarya ömrünün daha uzun süreli olmasını istiyorsanız, aşağıdaki işlemleri kesinlikle uygulamamanız gerekiyor. Şimdi gelin, hep beraber yanlış işlemlere göz atalım.

Telefonunuzu %100 Şarj Etmeyin

Genellikle halk arasında telefonu %100 şarj etmek, sağlıklı bir yol olarak bilinir. Fakat telefonunuzu tam doldurursanız zaman içerisinde şarj döngüsüne zarar verebilirsiniz.

Şarj Aletinizi Takılı Bırakmayın

Şarj aletinizi sürekli elektrik akımında bırakmak, sağlıklı bir yol olmasa gerek. Sürekli prizde takılı olan şarj cihazı, hem cihaz ömrünü tüketir hem de ay sonunda farklı bir elektrik faturasıyla karşılaşabilirsiniz.

Pil Tamamen Bitene Kadar Telefonu Kullanmayın

Genellikle herkes, telefonun şarjı bitene kadar cihazı kullanmayı önerir. Sağlıklı bulunan bu yol, bataryanın ölümüne sebep oluyor!

Telefonu Sürekli Şarjda Bırakmayın

Çoğu zaman yoğun gün içerisinde telefonumuzu kullanırız ve pil gücü düşünce de şarja takarak derin bir uyku çekmeye başlarız. Sabaha kadar şarjda olan bir telefon, pili dolduktan sonra ekstra güç alacak ve şarj döngüsü zarar görecektir.

Telefon Şarja Bağlıyken Kullanmayın

Sabırsızlık zamanı geldiğinde, telefonu maalesef şarj esnasında kullanabiliyoruz. Bir yandan şarj olan telefon, diğer yandan şarjı bitiren uygulamalarla mücadele ediyor. Lütfen, bu hatayı yapmayalım.

Telefonunuzu %20 Üzerinde Şarja Takmayın

Akıllı telefonu şarj etmenin en sağlıklı yolu, %20 pil gücünün altındayken şarja takmaktır. Genellikle şarj etme işlemini %5 ile %20 arasındayken başlatırsanız, faydasını görebilirsiniz.

Telefon Şarjdayken Kılıfı Çıkarın

Akıllı telefonunuzu korumak için bir kılıf kullanıyorsanız, bu kılıfın şarj esnasında koruma sağlamadığını hatırlatalım. Şarj olan bir cihaz güç aldığı için ısınır ve kılıfın sıcaklığı baskı yapınca, tüm baskı bataryaya ulaşır. Bataryanız da durumdan bir hayli olumsuz etkilenir.

Orijinal Şarj Cihazından Şaşmayın

Orijinal şarj cihazı, telefona göre ayarlandığı için her zaman dengeli bir güç iletimi yapacaktır. Eğer sahte veya yan sanayi ürünler kullanırsanız, telefonunuza giden enerji farklı olacaktır. Bataryaya giden yavaş ve hızlı akım sonucunda bataryanız kullanılmaz hale gelebilir.

Her Uygulamayı İndirmeyin

Önünüze gelen her uygulamayı telefonunuza indirmeyin. Pili hızlı ve dengesiz tüketen uygulamalar, batarya gücünüzü büyük oranda etkiler.

Telefonu Yalnızca Prizde Şarj Edin

Bazı zamanlar USB bağlantısıyla cihazımızı dizüstü bilgisayarda şarj ediyoruz. Güçlü bir iletim olmadığı zaman, batarya yine zarar görecektir. Bu nedenle en sağlıklı şarj yöntemi, prizde şarj yöntemidir.

Telefonlarınız için bu işlemlerden uzak durarak, batarya ömrünün kısalmasının önüne geçebilirsiniz. Son çıkan telefonlar çok pahalı olduğu için, telefonunuzu korumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap