1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Akıllı Telefonlar İzleniyor Mu?

Akıllı Telefonlar İzleniyor Mu?

akilli-telefon-izleniyor-mu

Mobil uygulamaların insanların hayatlarına girmesi ile birlikte bir çok soru işareti akıllara takılmaya başladı. Kullanılan mobil uygulamaların akıllı telefon güvenliği ve performansında büyük etkisi var. Özellikle güvenlik aşamalarında soru işaretleriyle yaşayan kullanıcılar, akıllı telefonlar izleniyor mu sorusuna da cevap arıyor. Peki gerçekten böyle bir şey mümkün mü?

Akıllı Telefonlar İzleniyor Mu?

Özellikle güncel olmayan mobil uygulamaların kişisel verileri tehlikeye atması, özel hayata müdahalenin kapısını açması ve cihaz performansını olumsuz anlamda etkilemesi mümkün. Devamlı güncellenen mobil uygulamalar dahi güvenlik problemlerine yol açabilirken, bir uygulamanın güncel kalmaması kötü niyetli kişilerin eline koz vermek demektir.

Ciddi Problem: Özel Hayata Müdahale

Akıllı telefonlar izleniyor mu veya dinleniyor mu diye sosyal medyada sıkça tartışma yaşandığına rastlamışsınızdır. Bu söylentilerin bir kısmı gerçek olmakla birlikte, bir kısmı hakkında tamamen uydurma/yalan bilgiler paylaşılmaktadır.

Örneğin Google veya farklı büyük kitlelere hizmet veren web siteleri, uygulamalar kullanıcıların verilerini, bilgilerini onların izinleri dahilinde toplamaktadır. Hatta bir kısım popüler web sitesinin kullanıcıların izni olmadan verilere, kamera ve mikrofon gibi aygıtlara eriştiği ortaya çıkmıştır.

Güncel olan, göz önünde bulunan ve herkesin kullandığı uygulamalarda dahi bu tarz yanlışlıklar ortaya çıkabilmekte. Bahsettiğimiz güvenlik sorunu, direkt platformların kendisinden kaynaklı. Buna karşı alınabilecek pek bir önlem olduğu söylenemez. Eğer bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız, özellikle adı kötüye çıkan platformlardan uzak durmanızda fayda var.

Özel hayata müdahalenin yani siber zorbalığın platformdan bağımsız, kötü niyetli şahıslar tarafından yapılması da söz konusudur. Güvenlik açığı bulunan bir mobil uygulamanın yapılan ek güncellemeler ile güvenlik açığı kapatılır. Eğer kullanıcı ek güvenlik güncellemesini yapmamış ise, kötü niyetli şahısların hedefi olabilmektedir. Kullanıcı her an canlı olarak dinlenebilir, kamera vasıtasıyla izlenebilir ve uygulamaya verdiği izinler dahilinde bir çok verisi ele geçirilebilir. Veri güvenliğinin sağlanması için iOS/Android cihazınızdaki tüm uygulamaları güncel tutmaya özen gösterin.

Uygulamaları güncellemek tek başına yetersiz kalabilir. Ekstra olarak veri güvenliğinin sağlanması, siber güvenliğe dair bilgiler edinmeli ve uygulamalısınız. Fakat uygulamaların yazılımsal güvenlik sorunlarına karşı önlem almanın en iyi yolu güncel uygulamalar kullanmaktır.

Mobil Uygulamalar Akıllı Telefonları Yavaşlatıyor

Akıllı telefonlardaki uygulamaların verim/performans gözetmeden geliştirilmesi cihazların yavaşlamasına sebep olabilir. Kullanıcılar gerek yorum gerekse özel iletişim yoluyla uygulama geliştiricisine performans vb. sorunları için geri bildirimde bulunurlar. Geri bildirimi alan geliştiriciler yaşanan problemi ortadan kaldırmak amaçlı güncellemeler yayınlarlar.

Yayınlanan güncellemeleri yüklemeyip, uygulamanın eski sürümünü kullanmaya devam ederseniz performans sorunu yaşanmaya devam eder. Akıllı telefon hızlandırma için gerekli adımlardan birisi de uygulamaları güncellemektir. İnternet kota problemi vb. yaşamıyorsanız otomatik güncellemeleri aktif hale getirin. Eğer mobil internet kullanıyorsanız ve kota probleminiz varsa, mümkünse haftada bir veya ayda bir yeni güncellemeleri kontrol edin ve yükleyin.

Akıllı telefonlar izleniyor mu, telefondaki verilerimi nasıl korurum, telefon neden yavaşladı diye merak eden kullanıcılara mobil uygulamaların neden güncel kalması gerektiğini aktardık.

Yorum Yap

Yorum Yap