1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Akıllı Telefon Kamerasından Anemi Hastalığı Tespiti Yapılacak

Akıllı Telefon Kamerasından Anemi Hastalığı Tespiti Yapılacak

Akıllı Telefon Kamerasından Anemi Hastalığı Tespiti Yapılacak

Purdue Üniversitesin de yer alan bir ekip tarafından bazı araştırmalar yapılıyor. Akıllı Telefon Kamerasından Anemi Hastalığı Tespiti Yapılacak. Peki nasıl? Üniversite ekibi, anemi gibi hastalıkların tespitinde önemli bir rolü olan hemoglobin seviyelerini ölçmek için farklı bir algoritma geliştirildi. Bu algoritma sayesinde yalnızca fotoğrafla rahatsızlığı bulunabilecek.

Akıllı Telefon Kamerasından Anemi Hastalığı Tespiti Yapılacak

Bilim insanlarından oluşan bu ekip hemoglobin seviyelerini değerlendirmek için bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım sayesinde, akıllı telefonun kamerası kullanılarak hemoglobin seviyeleri bulunabilecek. Vücudumuzda yer alan kırmızı kan hücrelerinde yer alan protein sayesinde anemi ve böbrek hastalıkları tespit edilebilecek.

Telefonlar için geliştirilen bu uygulama, akıllı telefonla çekilmiş olan düşük çözünürlüklü görüntüleri yüksek çözünürlüklü dijital spektral sinyallere dönüştürülebilecek. Young Kim liderliğinde geliştirilebilen bu algoritma yakalanan sinyalleri hemoglobini hesaplamak için çaba gösteriyor.

Araştırmaya yer alan bilim insanlarından biri Sang Mok Park, sistemin çalışma mantığını bir kaç kelimeyle açıkladı. Sang Mok Park:

“Fikir, basit bir fotoğraf kullanarak renk yelpazesi elde etmek” dedi. 

Sadece bir akıllı telefona kurulabilecek olan yazılım sayesinde sistemin de kullanılabileceğini belirten ekip, anemi hastalığını tespit etmek için doktorun hastanın göz kapağı fotoğrafını çekmesinin yeterli olduğunu belirtti.

Önerilen Yazı
Windows 10 Sistem Güncellemesi Geldi

Tam manasıyla uygulanmaya başladıktan sonra neyin ne olacağını daha net göreceğimiz bu uygulama sayesinde pek çok hastalığın çözümü bulunabilir. Elbette bu sistem geliştirildikten sonra öyle olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap