1. Ana Sayfa
 2. İnternet Haberleri
 3. Airbnb Nedir? Kullanımı Nasıldır?

Airbnb Nedir? Kullanımı Nasıldır?

Airbnb Nedir? Kullanımı Nasıldır?

Bu isime karşı kulaklarımız aşinadır. İllaki bir yakınımız Airbnb uygulamasını bizlere tavsiye etmiştir ve güzel bir uygulama olduğunu dile getirmiştir. Kolay şekilde ev kiralanabilen bu uygulamanın bünyesinde ev sahibi ile kiralamak isteyen kişi birebir şekilde iletişim haline geçiyor. Bu denli popüler olan Airbnb Nedir? Nasıl Kullanılır? 

Ev sahibi evi komple kiralayabileceği gibi evin bir odasını da kiralayabiliyor. Tüm bu rezervasyon işlemleri Airbnb üzerinden gerçekleşiyor. Tatil için bir yere gitmek istediğiniz vakit Airbnb uygulamasını açarak gideceğiniz yerde bu uygulamayı kullanan ev sahiplerine mesaj atabilirsiniz.

Airbnb Nedir?

Sadece tatil için değil acil bir eve ihtiyacınız var ve bulunduğunuz yerde kısa zamanda bulabileceğiniz bir ev yok. Böylece Airbnb uygulamasını açarak en yakınınızda bulunan Airbnb evinde istediğiniz kadar kiracı olabilirsiniz. Peki, bu kadar popüler olan Airbnb nedir? Nasıl kullanılır? Rezervasyon nasıl yapılır?

Airbnb evin bir bölümünü ya da tamamını kiralamaya yardımcı olan bir uygulamadır. Ayrıca kiracı ile ev sahiplerini bir araya getirir. İlk olarak Amerikalı 2 genç tarafından maddi duruma katkısı olması düşüncesiyle evlerinin bir bölümünü kiralaması sonucu oluşmuş bir projedir.

Kendilerine web sitesi kurarak evlerini kiralamaya başlar ve proje büyür. Bugüne baktığımızda Airbnb tüm ülkelerde kullanılan bir uygulamadır. Sitenin adı ise air bed and breakfast konespti üzerinden geliyor.

Airbnb Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Airbnb uygulaması şu şekilde çalışıyor;

 • Evini kiralamak isteyen ev sahipleri evlerinin istediği bölümlerinin fotoğraflarını çekerek ilan oluştururlar.
 • Kiralamak isteyen kişiler belirlemiş olduğu tarihler içerisinde uygun olan evleri arar ve beğendikleri eve rezervasyon talebi gönderirler.
 • Rezervasyon talebini gören ev sahibi rezervasyonu onayladığı vakit işlemler başlamış olur.
 • Ancak herhangi bir nedene bağlı olarak rezervasyon reddedilebilir. Bu ev sahibinin isteğine göredir.
 • Evini kiralayan ev sahibi rezervasyonu onaylayana dek para Airbnb sisteminde kalır.
 • Rezervasyon isteğinin onaylanmasının ardından evin açık adresi ve detayları kiralamak isteyen kişiye iletilir.
 • Kiracı ile ev sahibi artık direk birbirleri ile iletişime geçerek konaklama bölgesinde buluşur. (Bazı durumlarda buluşma gibi bir durum bile söz konusu değildir)
 • Konaklama işlemlerinin tamamlanmasının ardından para ev sahibine aktarılır.
 • Konaklama zamanının bitmesinden birkaç gün sonra kiracı ve ev sahibi birbirlerinin profillerine yaşamış oldukları deneyim hakkında yorum ve puan ekleyebilirler.
 • Yorum ve puanlama sistemi gayet önemlidir. Ev sahibinin alacağı olumsuz bir yorum diğer rezervasyon için kiracıların tedirgin biçimde yaklaşmasına sebebiyet verir.

Airbnb uygulaması bu şekilde birkaç kural çerçevesi içerisinde çalışma sergiliyor.

Airbnb Uygulaması Nasıl Kullanılıyor?

Airbnb uygulamasının kullanma aşamasını iki türden ele alacağız. Giriş işlemi gerçekleştirildikten sonra ana sayfaya gidilir. Konaklamak istenilen yer, başlangıç tarihi ve kaç kişinin konaklayacağı arama kutucuğuna eklenir. Airbnb sistemi bu işlemin ardından var olan bütün listeyi açar.

Full daire, tek kişilik oda, evde paylaşılan bir oda, minimum fiyatlandırma veya maksimum fiyatlandırma gibi isteklerle daha ayrıntılı arama yapılabilir. Bu seçenekler içerisinde ilgi çekici bir yer görüldüğünde diğer adım için pek çok seçenek bulunuyor.

 • Listeye eklemek. (Herhangi bir yer beğendikten sonra tekrar arama yapmak istendiği vakit listeye ekleme yapılır ve site içerisinde arama devam eder. Bu şekilde geri dönüş kolay gerçekleşir)
 • Ev sahibi ile iletişime geçmek. (Ev ile ilgili olarak soru bulunduğunda ev sahibine mesaj gönderilebilir. Ev sahibinin evi hakkında detaylı bilgi alınmak istendiğinde mesaj ile iletişim kurulabilir)
 • Rezervasyon talebi göndermek. (Bir ev için karar alınmasının ardından ev sahibine yeri ayırması için istek gönderilir. Böylece müşteri otomatik şekilde kredi kartı bilgilerini girmesi adına bir sayfaya yönlendirilir. Ayrıca bu esnada ev sahibi için ufak bir mesaj da yazılabilir.

Ev sahibinin rezervasyon talebini onaylaması halinde kiralamak isteyene ulaşacak ve ev için ulaşım bilgilerini iletecektir. En son olarak müşteri eve gidip konaklamaya başlayabilecektir.

Airbnb Sitesinde Evinizi Nasıl Kiraya Verirsiniz?

Airbnb hesabı oluşturma işleminde sonra ana sayfaya geçilir. Sitenin sağ üst köşesinde bulunan “ev sahipliği yapın” kısmı seçilir. Sistem sizlerden komple ev ya da evinizin bir odası gibi detaylarını belirmenizi ister. Buna ek olarak konumu ve maksimum kaç kişinin konaklayabileceği konusunda da bilgilerin bildirilmesini ister.

Daha sonra eviniz ile alakalı tüm detayların doldurulması gerekir. Bu kısımda gecelik fiyatlandırma ayarlaması, ev hakkında genel bilginin yazılması, olanakların listelenmesi ve fotoğrafların eklenmesi yapılabiliyor. Fotoğrafçılık konusunda tecrübesi olmayanlar için Airbnb profesyonel fotoğrafçılık desteği de sağlıyor.

Doğrulamış olduğunuz e-posta adresi ve telefon numarası sayesinde bu profesyonel hizmetten faydalanma imkânı sunuluyor. Ama hizmet her zaman mevcut olamayabiliyor. Birileri evinizi görüp beğendikten sonra sizden kiralamak istediğinde konuk olayı tamamen kontrol edilebiliyor durumda olacaktır.

Önerilen Yazı
Emiş Gücü Yüksek Toz Torbasız Elektrikli Süpürgeler

Airbnb Ödeme Bilgileri

Airbnb sisteminde yer alan fiyatlandırmalar tam olarak ev sahibi tarafından belirleniyor. Ayrıca ödeme seçenekleri de farklılık gösterebiliyor. Paypal, Google cüzdanı, kredi kartı ve ön ödemeli kartlar ödemeyi gerçekleştiren unsurlardır.

Ayrıca ev kiralarken şu tarz ödemeler ile karşılaşılabiliyor;

 • Servis ücreti. (Airbnb tüm konuklardan hizmet bedeli olarak ücretlerinin %6-%12 kısmını tahsil ediyor)
 • Temizlik ücreti. (Ev sahipler evlerinin temizliği için bu ücreti alabiliyor)
 • Güvenlik depozitosu. ( Konuklar, ev sahiplerinin belirlemiş olduğu güvenlik depozitosunu ödemek zorundadırlar. Ödenen bu depozito evde bulunan tüm eşyaları koruman adına alınıyor)

Airbnb üzerinden ev veya oda kiralamak isteyenler tüm bu konulara dikkat etmelidirler. Airbnb nedir? nasıl kullanılır? Airbnb ödeme bilgileri nelerdir? Konuları mutlaka iyi bir şekilde anlaşılması gereken önemli noktalardır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap