1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. ABD İlan Etti! Huawei ve ZTE Ulusal Tehdit Oluşturuyor!

ABD İlan Etti! Huawei ve ZTE Ulusal Tehdit Oluşturuyor!

tüm-dünya-Huaweiye-karşı-yeni

Huawei ve ZTE ile ilgili olarak ön plana çıkarılan bu yeni haberle birlikte ABD, güncel olarak yeni bir karar aldı ve bu markaları ulusal güvenlik tehdidi olarak gördüklerini dile getirdi!  Çinli telekom devi olan Huawei ile ABD arasındaki soğuk savaş hız kesmeden en yoğun şekliyle devam ediyor. ABD tarafından Huawei ile ilgili yapılan 5G çalışmalarına yetişme çabası, şu sıralarda ABD tarafından yeni bir gündem yaratılarak ön plana çıkarılıyor.

Bugünlerde ABD Federal İletişim Kurulu tarafından yapılan açıklamada konuştu. Huawei ve ZTE resmi olarak ulusal güvenlik tehdidi olarak sınıflandırılarak bu konuda bir açıklama yapıldı. Çin ile ABD arasında yaşanan bu güç savaşında Huawei her zaman günah keçisi ilan ediliyordu. Şu günlerde özellikle 5G konusunda hızlı ilerlemeler yaşayan Huawei, önemli adımlar atıyordu. ABD bu konuda Huawei tarafından gelen 5G tekelliğini bozmak için alanında uzman markalara ABD hükümeti ile çalışma çağrısında bulundu.

Ericsson, Nokia, Samsung gibi şirketlere bu konuda çağrıda bulunan ABD, bu kez işleri biraz daha büyüterek Huawei için bir tehdit unsuru olduğu kararını çıkardı.

Bu olaylar daha çok sembolik gibi görünse de, ABD ile Huawei sorununun çözümüne yönelik farklı çalışmaların olacağı durumu gündemi koruyor. Yani bir şekilde açık görünen barış kapıları artık baya baya kapalı olacak.

Huawei ve ZTE ile Çin tekelinden kurtulma fikri!

ABD tarafından ortaya atılan bu 5G çalışmalarındaki Çin tekeli fikrini en yakın zamanda yıkmak adına büyük girişimlere sahip olan ABD, büyük markalarına yaptığı çağrıyla birlikte bu sürece destek vereceğini ve katkı sağlayacağını söylüyor. Bir yandan da ABD hükümeti tarafından zarara uğrayan küçük yedek parça esnafı, bir şekilde devletten destek alıyor.

ABD üzerinde iş yapan ve yedek parça için Çin üzerinden malzeme almak durumunda. Bu yüzden küçük ABD esnafına devlet destek vererek zararlarını kapatmaya çalışıyor. Ama pek çok ürünün ister istemez Çin ile bağlantılı olduğu ve üretimde de alt yapı konusunda ve ham madde konusunda Çin merkezli markalarla çalışıldığı için bir şekilde sorun yaşanacak gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap