1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. 7.5’lik Büyük İstanbul Depremi nde En Çok Kayıp Verecek İlçeler!

7.5’lik Büyük İstanbul Depremi nde En Çok Kayıp Verecek İlçeler!

2020-07-07_13-33-21

Büyük İstanbul depremi ile ilgili ne kadar bilgi sahibiyiz? İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir simülasyon hazırlandı. Gece saatlerinde gerçekleşmesi olası olan bir depremde 7.5 lik bir sarsıntı olursa bu konuya ilişkin neler olacak ve en çok hangi ilçelerde kayıplar olacak onun raporu çıkarıldı. Bu rapora ve simülasyona göre en riskli ilçelerde olacak olan kayıplar ile ilgili şöyle bir rapor var! Bu rapora göre sadece en riskli olan 9 ilçede 5000 üzerinde kayıp olacak!

39 ilçe üzerindeki olası deprem kayıplarını ve hasarlarını ortaya çıkaran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, olası deprem kayıp tahminlerinin güncellenmesi projesi kitapçığı, herkes için önem arz ediyor. Gece saatlerinde gerçekleşecek bir depremde simülosyan üzerinden yapılan hesaplara göre bina hasarları ve can kaybına ilişkin detaylar düşünülüyor. Yüksek riskli ilçelerin bütün detayları gözler önüne seriliyor!

Bu ilçeleri sırasıyla Avcılar, Bakırköy, Fatih, Esenler, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü olarak adlandırabiliriz. Çınarcık açıklarından tutun da Silivri’ye kadar uzanan tek parçalı fay hattında olması muhtemel olan bir depremde Avcılar üzerinde en az 465 can kaybı yaratacak!

Büyük İstanbul depremi sadece 9 ilçede bile 5000’den fazla can kaybı yaratacak!

Söz konusu rapora göre Avcılar üzerinde ortalama 239 kişi ağır yaralanacak ve en az 1400 kişi hastanede tedavi olmak durumunda kalacak. Bu rapor 34 bin 935 hanelik bir barınma ihtiyacı yaratmayı ön görüyor iken, 3 kişilik nüfus kabulü ile ortalama 104 bin 805 kişiye de acil barınma ihtiyacı oluşturacak.

En riskli ilçelerden biri olan Zeytinburnu, olası bir depremde kaybedecek kişi sayısı için en az 668 olarak görülüyor. 374 kişinin ağır yaralanacağı (en az) gösteren bu rapor 1767 kişinin de tedavi görmek için hastanelere akın edeceğini gösteriyor. 5 bin 334 binanın da bu konuda orta ve orta üstü seviyede hasar göreceği düşünülüyor. 93 bin 90 kişinin acil barınma ihtiyacı oluşacak olan bu bölgede yoğun ihtiyaç oluşacak.

Tahmini olarak gece saatlerinde yaşanacak bir depremde Fatih üzerinde en az 484 can kaybı yaşanacak ve 985 kişinin ağır yaralanması ön görülüyor. Bu rakamlar genellikle en az şekilde veriliyor. Fatih üzerinde 140 bin 352 kişi için acil barınma ihtiyacı duyulacak ve buna yönelik çalışmalar olacak.

Silivri üzerinde 58 kişinin (en az), Bakırköy ilçesinde 1046 kişinin, Küçükçekmece ilçesinde 1500’den fazla kişinin yaşamını kaybedeceği öngürülüyor. Bu konuda Silivri üzerinde en az 27 kişinin ağır yaralacağını gösteriyor. Tabi bunlar hep simülasyon üzerinden yapılan planlamalar ve çalışmalar.

Yorum Yap

Yorum Yap