1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film Haberleri
  3. 39. İstanbul Film Festivali: Walchensee Forever

39. İstanbul Film Festivali: Walchensee Forever

39. İstanbul Film Festivali Walchensee Forever

Sizi bu diyardan alıp da diğer diyara götüren, izledikçe sıkılmayacağınız, geceleri rüyalarınızda ya da kabuslarınızda yer edinmiş olan bazı filmler vardır ki izlediğiniz andan itibaren unutmayacaksınız. Gerek konusu gerek işlenişinden ötürü akıllardan kazınmayan, her şeyiyle harika bir kadın filmi olan Walchensee Forever son zamanlarda oldukça popüler. İşte, 39. İstanbul Film Festivali: Walchensee Forever 

39. İstanbul Film Festivali: Walchensee Forever

Walchensee Forever filmi Almanya’nın Bavyera eyaletindeki bir göl kıyısında yaşayan bir ailenin 1940’lardan bu ana dek yaşayan bir ailenin devam eden hikayesini anlatan belgesel tadında bir filmdir.

Bavyera Alplerinin eteğinde yer alan Walchensee Gölü yaklaşık olarak 81 metre derinliğe sahip. Uzun yıllardır orada yer alan bir göl. Daha kaç yıl, kaç asır orada duracak bilinmez. Nazım Hikmet diyor ya:

“Su başında durmuşuz,

Çınar, ben, kedi, güneş bir de ömrümüz.

Suda suretimiz çıkıyor,

Çınarın, benim, kedinin, güneşin bir de ömrümüzün.

Suyun şavkı vuruyor bize,

Çınara, bana, kediye, güneşe bir de ömrümüze.” ,

Aslında burada bahsedilen su göl işte… İnsanlar gölün kenarından gelip geçiyor, onların yansımaları vuruyor göle ve biri çıkıp kamerayı eline alıyor. Tam da bu esnada bu film çıyor piyasaya…

Walchensee Forever Konusu

Walchensee Forover öncelikle 6-7 yaşlarında olan güzel mi güzel tatlı mı tatlı bir kız ile başlıyor. Daha en başından beri o küçük kız her şeyi anlatıyor aslında. Karanlıkta yer alan bir ormanda kaybolup giden bir kadın, gerek korku, gerek ise cesaret arasında savrulan bir ruhu göreceksiniz. Yaşam mı daha güzel yoksa ölüm mü? Yaşam ile ölüm arasında kalan her şeydir.

Janna Ji Wonders’in imzasını bulunduran ve aile belgeseli olarak tanımlanmaktadır. Filmi ilk izlemeye başladığınız anda kapılıp kalacaksınız. Film ya sizi esir alacak ya da çabucak sıkılmanızı sağlayacak. Ben filmi ilk izlediğim anda esir düşenlerden oldum.

Önerilen Yazı
Marvel Filmleri İzleme Sırası Nasıldır? En Güçlü Marvel Karakteri Hangisi?

Berlin Film Festivalinde “En İyi Film” ödülünü alan Walchensee Forever, 80 yıllık bir dönemde Walchensee Gölü kıyısında yaşayan bir ailenin dört kuşak kadınlarını anlatmakta. Çocukluk, gençlik, yaşlılık, ölüm, kayıp, yas, delilik, intihar, aşk ve akıl tutulmasını içeren film, karşınıza çıkacak olan en özel filmlerden biri.

Yorum Yap

Yorum Yap