1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. 2021 Audi Q5 Tanıtımı Yapıldı – Araba Mı Yer Uçağı Mı?

2021 Audi Q5 Tanıtımı Yapıldı – Araba Mı Yer Uçağı Mı?

audi-q5

SUV modellerinin öncüsü olarak bilinen Audi Q5 modelinin, 2021 yılına ait kasa tanıtımı yapıldı. Çıkış tarihinden beri gücüyle dikkatleri üzerinde toplayan modelin, 2021 tanıtımının yapılmasıyla da fiyatlar ortaya çıktı. Tabii ki araca ilk baktığımızda, otomobil ve yer uçağı arasında kararsız kalıyoruz. Bakalım 2021 Audi Q5 kullanıcılara neler sunacak, hangi özelliklerle gelecek?

2021 Audi Q5 Tasarım Özellikleri

Dış görünümü tamamen makyajlı hale getirilen ve kullanıcıların karşısına yeni motor seçenekleriyle çıkmaya hazırlanan modelin, motor özellikleri de dahil tüm özelliklerini inceledik. İlk etapta aracın dış kısmına baktığımızda, ilk etapta LED lambalar dikkatimizi çekiyor. Bunun yanında dinamik sinyalleri de ön plana çıkan aracın hatlarında daha spor bir görünüm ve daha keskin hatlar kullanılmış. Ayrıca arka tampon ve ön ızgarası tamamen değişen aracın sis farlarında da değişiklik var. Daha önceki modellerinde yatay bir sis farı tasarımı uygulayan firma, bu defa sis farlarını dikey bir konuma getirmiş.

Aracımızın iç kısmına baktığımızda da birçok değişiklik göze çarpıyor. Cevizden yapılmış bir ahşap kaplama ve deri döşeme kullanıcıları daha fazla memnun edecek gibi görünüyor. Ayrıca araçta 12.3 inç büyüklüğünde sanal bir kokpit yer alırken, 10.1 inç büyüklüğünde de eğlence ekranı bulunuyor. Son olarak sanal kokpitin Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerini destekleyeceğini de belirtelim.

Yeni Audi Q5 Motor Özellikleri

Yeni aracın motor seçeneklerine göz attığımız zaman birbirinden güçlü ve farklı motor seçenekleri görüyoruz. Ancak ilk etapta karşımıza çıkan motor bizlere dört silindir gücüyle ve 2.0 litre hacmiyle görünüyor. Ayrıca 261 beygir güç üretimi yapabilen motorda 370 Nm tork üretimi de yapılıyor. Aynı zamanda araç, 0 – 100 km hızlanmasını de 5.7 saniyede tamamlayabiliyor.

Aracımızın diğer motor seçeneğine baktığımız zaman da 2.0 litre hacminde dört silindirli motor görüyoruz. Elektrikli motor özelliğini de taşıyan bu motorda 362 beygir gücü ve 500 Nm tork gücü bulunuyor. 0 – 96 km hızlanmasını da 5.0 saniyede tamamlayabilen aracın 7 ileri S tronic çift kavramalı bir vites desteği bulunuyor.

Tabii ki aracımızın normal motor seçenekleri bulunurken, bunun yanında Avrupa ve Kuzey Amerika odaklı motor seçenekleri de var. İlk aşamada Avrupa odaklı motora baktığımız zaman yine 2.0 litre hacminde turbo dizel bir motor görüyoruz. 201 beygir güç üretimi ve 400 Nm tork üretimi değerine sahip olan aracın motor tipi de quatto motor diyebiliriz.

Son olarak aracın Kuzey Amerika motor versiyonundan da bahsedelim. Daha farklı olan bu motor 3.0 litre hacmine sahip benzinli bir motor. Tam tamına 349 beygir güç üretimi yapabilen araçta 500 Nm tork gücü bulunuyor. Ayrıca araç 0 – 96 km hızlanmasını da 4.7 saniyede tamamlayabiliyor.

Audi Q5 Ne Kadar Güvenli?

Aracın tüm detaylarını inceledikten sonra, merak edilen bir diğer konu da güvenlik diyebiliriz. Yeni araçta Audi pre sense güvenlik paketi yer alacak. Ayrıca arka trafik park sistemi ve şerit takip sistemi gibi özellikleri barındıran aracın Audi Yapay Zeka özelliği de bulunacak. Yapay zeka özelliğiyle beraber kullanıcılar kendilerini çok daha güvenli hissedecek.

Araç hakkındaki yorumlarımızı ve incelememizi bitirdik. Peki siz yeni araç hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap